বিশেষজ্ঞৰ মতে – শাৰিৰীক সম্পৰ্কৰ আগত ভুলতো নকৰিব এই কাম

Notun Kisu

things to avoid before and after sex

ভাল যৌ*ন সম্পৰ্কই স্বামী-স্ত্ৰীৰ সম্পৰ্ক উন্নত কৰাৰ কাম কৰে। সেয়েহে দম্পতীক নিয়মিতভাৱে অন্তৰংগ সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। যিয়েই নহওক, শাৰীৰিক সম্পৰ্ক শাৰীৰিক আৰু মানসিক দুয়োটা দিশতে উপকাৰী। কিন্তু আপুনি জানেনে যে দম্পতীয়ে শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ আগতে কিছুমান কথা মনত ৰখাটো প্ৰয়োজন। আচলতে কিছুমান ভুল আছে যিবোৰ যৌ*নতাৰ তৎক্ষণাত কেতিয়াও কৰা উচিত নহয়। যদি এই ভুলবোৰ হয় তেন্তে ই স্বাস্থ্যৰ বাবে বিপুল ক্ষতি কৰিব পাৰে। এই লেখাটোত আমি এই ভুলবোৰৰ লগত জড়িত তথ্য দিছো।

টেঙা খাদ্য নাখাব

যদি শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ আগতে টেঙা কিবা এটা খাবলৈ মন যায়, তেন্তে দুবাৰ ভাবি চাওক। বিশেষজ্ঞসকলে পৰামৰ্শ দিয়ে যে শাৰীৰিক সম্পৰ্কৰ পূৰ্বে টেঙা খাদ্য খালে এচিড ৰিফ্লাক্সৰ লক্ষণ দেখা দিব পাৰে। ইয়াৰ বাবেই আপোনাৰ হাৰ্টবাৰ্ণ, ডিঙিত বিষ আদিও সমস্যা হ’ব পাৰে। যৌ*ন প্ৰক্ৰিয়াটো মসৃণ কৰি ৰাখিবলৈ উচ্চ চৰ্বিযুক্ত খাদ্য যেনে টেঙা খাদ্য, ভজা কুকুৰা, ছাইট্ৰাছ ফল, কাৰ্বনেটেড পানীয় আৰু কেফেইনযুক্ত পানীয়ৰ পৰা আঁতৰি থকাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াৰ ফলত হৃদস্পন্দন বৃদ্ধি পাব পাৰে কাৰণ এনে খাদ্য সহজে হজম নহয়। যদি আপুনি ভোক অনুভৱ কৰি আছে আৰু শাৰীৰিক সম্পৰ্কৰ ঠিক আগতে খাবলৈ মন গৈছে তেন্তে সাধাৰণ খাদ্য খালে ভাল হ’ব।

মদ্যপান পৰিহাৰ কৰক

বাৰু, অতিৰিক্ত মদ্যপান কৰাটো কেতিয়াও ভাল ধাৰণা নহয়। যদিও কিছুমান মানুহে কম পৰিমাণে কিন্তু নিয়মিতভাৱে মদ্যপান কৰে। কিন্তু পুৰুষে শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ আগতে মদ্যপানৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে। আচলতে বেছিকৈ মদ্যপান কৰিলে ইৰেক্টিল ডিছফংচন অৰ্থাৎ নপুংসকতা হ’ব পাৰে। অৰ্থাৎ আপুনি ক’ব পাৰে যে পুৰুষৰ অত্যধিক মদ্যপানৰ বাবে ইৰেকচনৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। সেয়েহে শাৰীৰিক সম্পৰ্কৰ আগতে কেতিয়াও মদ্যপান নকৰিব। ইয়াত আমিও কওঁ যে যদি আপুনি নিয়মিতভাৱে অত্যধিক মদ্যপান কৰে তেন্তে এই সমস্যা দীৰ্ঘম্যাদীভাৱেও হ’ব পাৰে।

ঠিক আগতে চুলি কাটিব নালাগে

নিজৰ ব্যক্তিগত অংগ পৰিষ্কাৰ কৰাটো ভাল কাম। পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ বাবে পুৰুষ-মহিলাৰ ব্যক্তিগত অংগত কোনো সমস্যা নহয়। কিন্তু যৌ*ন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ ঠিক আগতে যদি চুলি কাটিব লাগে তেন্তে ভুল বুলি আঙুলিয়াই দিয়া হ’ব। আচলতে যৌ*নাংগৰ চাৰিওফালে থকা ছালখন অতি সুক্ষ্ম। শ্বেভিঙৰ বাবে তাত থকা ছালখন অতি সংবেদনশীল হৈ পৰে আৰু যৌ*ন ঘৰ্ষণৰ বাবে তাৰ পৰাই বিৰক্তি আৰম্ভ হয়। অন্তৰংগ হোৱাৰ এদিন আগতে চুলি কাটিলে ভাল হ’ব।

সম্পূৰ্ণ আহাৰ নাখাব

ৱাশ্বিংটন ডি চিৰ এগৰাকী স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ চেৰিল ইগলেছিয়াই পৰামৰ্শ দিয়ে যে যৌন সম্পৰ্কৰ পূৰ্বে কেইবাটাও স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য পৰিহাৰ কৰিব লাগে, যেনে শাক-পাচলি, মাহজাতীয় শস্য, গোটা শস্য। আচলতে শাৰীৰিক সম্পৰ্কৰ ঠিক আগতে এইবোৰ সেৱন কৰিলে শাৰীৰিক সম্পৰ্কৰ সময়ত গেছ গঠন হ’ব পাৰে। যদি আপুনি এনেকুৱা খাদ্য সামগ্ৰী খাইছে, তেন্তে দুঘণ্টাৰ পৰা তিনিঘণ্টাৰ পিছত শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰক। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে শাৰীৰিক সম্পৰ্কৰ পূৰ্বে চকলেটৰ সৰু টুকুৰা এটা খাব পাৰে। ই চেৰ’টনিনৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰে, যিয়ে মেজাজ ভাল কৰি ৰখাত সহায় কৰে।

চাফাই কাম এৰি নিদিব

সাধাৰণতে মানুহে ৰাতি শুই উঠাৰ আগতে শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰি ভাল পায়। কিন্তু তেওঁলোকে প্ৰায়ে নিজৰ ব্যক্তিগত অংশ পৰিষ্কাৰ কৰাটো প্ৰয়োজনীয় বুলি নাভাবে। আনহাতে শাৰীৰিক সম্পৰ্কৰ পূৰ্বে ব্যক্তিগত অংগ পৰিষ্কাৰ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। কাৰণ গোটেই দিনটো ঘৰৰ বাহিৰত থাকিলে শৌচাগাৰৰ বাবে ৰাজহুৱা শৌচাগাৰ ব্যৱহাৰ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপুনি আপোনাৰ চাফাইৰ যত্ন লোৱা নাই, তেন্তে ইউটিআই (UTI) ৰ দৰে মাৰাত্মক সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। এই পৰিস্থিতি দুয়োজন সংগীৰ বাবে উপযুক্ত নহয়। সেয়ে নিজেই নিজৰ গোপন অংগ পৰিষ্কাৰ কৰক আৰু আপোনাৰ সংগীকো একে কাম কৰিবলৈ কওক।

এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, Notun Kisu এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা, সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment