পূজা কৰি থাকোঁতে হাতত কিয় ৰঙা সূতা বান্ধি দিয়া হয়?

Notun Kisu

hatot kio ronga huta

পূজাৰ যিকোনো দেৱতা হওক, আৰম্ভণিতে ভক্তৰ হাতৰ কব্জিত ৰঙা সূতা বান্ধি ৰখাৰ পৰম্পৰা আছে। এই ৰঙা সূতাৰ নাম মৌলি আৰু ৰাক্ষসূত্ৰ। মৌলি অবিহনে পূজা অসম্পূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়। এই পৰম্পৰাৰ সৈতে জড়িত বিশেষ কথাবোৰ জানে….

উজ্জয়িনৰ জ্যোতিষী পঃ শৰ্মাই কয় মৌলি মানে শীৰ্ষ। ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল মূৰ। ভগৱান শিৱৰ মূৰত চন্দ্ৰ উপস্থিত থাকে, সেয়েহে ভগৱান শিৱক চন্দ্ৰমৌলিশ্বৰ বোলা হয়। মৌলি বান্ধি ৰখাৰ পৰম্পৰা বালি ৰজাৰ সময়ৰ পৰাই চলি আহিছে। বিশ্বাস কৰা হয় যে বালি ৰজাৰ মহানুভৱতাত বামন দেৱ অতি সন্তুষ্ট হৈছিল আৰু তেওঁ ৰজা বালিৰ হাতৰ কব্জিত ৰক্ষাসূত্ৰ বান্ধিছিল যাতে তেওঁক অমৰত্বৰ বৰদান প্ৰদান কৰে।

মৌলিৰ সৈতে পূজা সফল হয়

মৌলিক হাতৰ কব্জিত বান্ধি কৰা পূজা সোনকালে সফল হয়। ভক্তসকলে দেৱ-দেৱীৰ আশীৰ্বাদ লাভ কৰে আৰু তেওঁলোকৰ দৈনন্দিন জীৱনত চলি থকা সমস্যাৰ সমাধান হয়। এনেধৰণৰ ধৰ্মীয় বিশ্বাস।

এইবোৰ মলিৰ স্বাস্থ্য উপকাৰীতা

পঃ শৰ্মাই কয়,

  • মৌলিক হাতৰ কব্জিত বান্ধি ৰখা ঠাইৰ পৰা আয়ুৰ্বেদৰ জ্ঞানী চিকিৎসকে আমাৰ নাড়ী পৰীক্ষা কৰি ৰোগ ধৰা পেলায়।
  • শৰীৰৰ বাট, পিত্ত আৰু কফা সম্পৰ্কে তথ্য হাতৰ কব্জিৰ এই ঠাইৰ পৰা পোৱা যায়। মৌলি বান্ধিলে হাতৰ কব্জিৰ স্নায়ুত চাপ থাকে আৰু আমাৰ শৰীৰত বাট, পিত্ত আৰু কফাৰ ভাৰসাম্য ৰক্ষা হয়।
  • যেতিয়া বাট, পিত্ত আৰু কফা ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰি থাকে তেতিয়া আমি ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত হৈ থাকোঁ। কাফা মানে চৰ্দি আৰু জ্বৰৰ লগত জড়িত ৰোগ, বাটা মানে গেছ, এচিডিটিৰ লগত জড়িত ৰোগ, পিত্ত মানে ফোঁহা, ছালৰ লগত জড়িত ৰোগ।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। Notun Kisu এ এই তথ্যৰ সত্য সত্যতাৰ দাবী নকৰে। আমাৰ পাঠক সকলৰ মাজৰে বহু সংখ্যকে এই সমূহ বিশ্বাস কৰে আৰু বহু সংখ্যকে অন্ধবিশ্বাস বুলি মানে। গতিকে একাংশ পাঠকৰ ৰুচিৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি লেখাটো আগবঢ়ালো। বিশ্বাস কৰা নকৰাটো সকলোৰে ব্যক্তিগত কথা, ধন্যবাদ।

1 thought on “পূজা কৰি থাকোঁতে হাতত কিয় ৰঙা সূতা বান্ধি দিয়া হয়?”

Leave a Comment