মোবাইল ব্যৱহাৰকাৰীৰ বাবে নতুন নিয়ম

দৈনন্দিন নতুন কিছু জানিবলৈ Follow

মোবাইল চিম কাৰ্ডৰ ক্ষেত্ৰত নতুন নিয়ম-নীতি জাৰি কৰা হৈছে। ভাৰতীয় টেলিকম নিয়ন্ত্ৰণ কৰ্তৃপক্ষই ২০২৪ চনৰ ১৫ মাৰ্চত নতুন নিয়ম জাৰি কৰিছিল, যিটো ১ জুলাইৰ পৰা সমগ্ৰ দেশতে প্ৰযোজ্য হ’ব। ট্ৰাইয়ে কয় যে নিয়ম সলনি কৰিলে প্ৰৱঞ্চনাৰ ঘটনা বন্ধ কৰিব পাৰি। কিন্তু ইয়াৰ বাবে সাধাৰণ ব্যৱহাৰকাৰীসকলে সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে।

নতুন নিয়ম অনুসৰি শেহতীয়াকৈ চিম কাৰ্ড শ্বেয়াপ কৰা মোবাইল ব্যৱহাৰকাৰীয়ে মোবাইল নম্বৰ পোৰ্ট কৰিব নোৱাৰিব। কওঁ যে চিম এক্সচেঞ্জক চিম শ্বেপিং বোলা হয়। চিম শ্বেপিং হয় যেতিয়া এটা চিম কাৰ্ড হেৰাই যায় বা ভাঙি যায়। যদি এনেকুৱা হয়, তেন্তে আপুনি আপোনাৰ টেলিকম অপাৰেটৰক আপোনাৰ পুৰণি চিমটো নতুন চিমৰে সলনি কৰিবলৈ কোৱাটো ভাল।

ট্ৰাইয়ে কয় যে এই পদক্ষেপ প্ৰৱঞ্চনাৰ ঘটনা ৰোধ কৰিবলৈ লোৱা হৈছে। মোবাইল সংযোগ সলনি কৰাৰ লগে লগে প্ৰৱঞ্চকে চিম শ্বেপিং বা পৰ্টিঙৰ আশ্ৰয় ল’ব নোৱাৰাকৈয়ে এই নতুন নিয়ম ৰচনা কৰা হৈছে।

আজিৰ দিনত চিম শ্বেপিং জালিয়াতি বাঢ়িছে, য’ত প্ৰৱঞ্চকে আপোনাৰ পেন কাৰ্ড আৰু আধাৰ ফটো সহজেই নিজৰ দখললৈ লৈ যায়। তাৰ পিছত মোবাইল হেৰুৱাৰ অজুহাতত নতুন চিম কাৰ্ড প্ৰদান কৰা হয়। তাৰ পিছত আপোনাৰ নম্বৰত পোৱা OTP প্ৰৱঞ্চকজনৰ ওচৰ পায়গৈ।

ট্ৰাইয়ে টেলিকম বিভাগক এটা নতুন সেৱা আৰম্ভ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছে, য’ত মোবাইল ব্যৱহাৰকাৰীৰ হেণ্ডছেটত প্ৰতিটো ইনকামিং কলৰ নাম প্ৰদৰ্শিত হ’ব, নামটো কন্টাক্ট লিষ্টত সংৰক্ষণ কৰা হওক বা নহওক। ইয়াৰ দ্বাৰা প্ৰৱঞ্চনাৰ ঘটনা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পৰা যায়। কিন্তু ইয়াৰ ফলত গোপনীয়তাৰ ওপৰত প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছে।

1 thought on “মোবাইল ব্যৱহাৰকাৰীৰ বাবে নতুন নিয়ম”

Leave a Comment