মহিলাৰ এই ৫ টা যৌ*ন সমস্যাই জীৱন ধ্বংস ক​ৰে । নকৰিব এনে ভুল –

Notun Kisu

top 5 sexual problems in women

যদি আমি শাৰীৰিক সম্পৰ্কৰ কথা কওঁ, তেন্তে ই প্ৰতিটো জীৱৰ প্ৰয়োজন। প্ৰজনন আৰু আনন্দৰ বাবে সকলোৱে যৌ*ন সম্পৰ্কৰ যত্ন লয়, কিন্তু তথাপিও এই বিষয়ে মুকলিকৈ ক’বলৈ লাজ কৰে। আপুনি নিশ্চয় লক্ষ্য কৰিছে যে আমাৰ দেশত এইটো এনেকুৱা এটা কথা যে মুকলিকৈ কথা কোৱাটো বাদ দিয়ক, আনকি ভাবিলেও ভুল বুলি গণ্য কৰা হয়। যৌ*নতাৰ সন্দৰ্ভত বহু ধৰণৰ নিষেধাজ্ঞাৰ সৃষ্টি হৈছে আৰু যদি এগৰাকী মহিলাই নিজৰ সমস্যাৰ কথা ক’ব বিচাৰে তেন্তে সেয়া অতি কঠিন হৈ পৰিব।

এটা প্ৰতিবেদনত বিশ্বাস কৰা হৈছে যে প্ৰায় ৪৩% ভাৰতীয় মহিলাৰ কোনো ধৰণৰ যৌ*ন সমস্যা আছে। এনে পৰিস্থিতিত যৌ*ন স্বাস্থ্যৰ কথা কোৱা আৰু ইয়াৰ লগত জড়িত কথাবোৰ উল্লেখ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। পুৰুষ-মহিলা দুয়োজনেই যৌ*ন জীৱনক লৈ চিন্তিত, সেয়েহে তেওঁলোকৰ বিষয়ে তথ্য লাভ কৰাটো আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ।

এই বিষয়ে আমি কলগাছিয়া অসামৰিক চিকিত্‍সালয়ৰ জ্যেষ্ঠ প্ৰসূতি আৰু স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ ডাঃ ভনিতা তালুকদাৰৰ সৈতে কথা পাতিলোঁ। তেওঁ আমাক নাৰীৰ মূল পাঁচটা সমস্যাৰ বিষয়ে বিতংভাৱে ক’লে। সদায় তেওঁলোকৰ মতে মহিলাৰ এই সাধাৰণ যৌন সমস্যাবোৰ থাকে। ডাক্তৰ তালুকদাৰে কয় যে যদিও জ্ঞানৰ অভাৱত বহুতো যৌ*ন ৰোগ হ’ব পাৰে, তথাপিও মহিলাসকলে প্ৰায়ে অনুভৱ কৰা সেই সাধাৰণ যৌ*ন সমস্যাবোৰৰ বিষয়েও জনাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

কামনা শক্তি হ্ৰাস পায়

কম কামনাই মানুহক বহুত অসুবিধা দিব পাৰে। বহু সময়ত মহিলাসকলে যৌ*ন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিবলৈ মন নাযায় আৰু তেওঁলোকৰ ইচ্ছা কম হয়। বহুতো শাৰীৰিক আৰু মানসিক সমস্যাৰ বাবে এনে হ’ব পাৰে। সম্ভৱ যে কোনো ধৰণৰ ঔষধৰ প্ৰতিক্ৰিয়া হৈছে বা আন কোনো ৰোগে আপোনাৰ যৌ*ন জীৱনত প্ৰভাৱ পেলাইছে। অত্যধিক মানসিক চাপৰ বাবেও এনে হ’ব পাৰে।

উত্তেজনা হ্ৰাস পায়

ইয়াত আমি উত্তেজনাৰ কথা কৈছো। এইটো কামনাৰ অতি ওচৰত, কিন্তু উত্তেজনাৰ অৰ্থ আচলতে যৌ*নাংগৰ অংশলৈ তেজৰ সোঁত। এনে পৰিস্থিতিত যদি কিবা কাৰণত তেজৰ সোঁত যৌ*নাংগৰ অংশলৈ নাহে, তেন্তে ই আপোনাৰ যৌ*ন জীৱনতো প্ৰভাৱ পেলায়। সম্ভৱ যে ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপও কমি যাব পাৰে। মানসিক চাপ আৰু মানসিক সমস্যাৰ বাবেও এনে হ’ব পাৰে। শেহতীয়াকৈ যদি কোনো অস্ত্ৰোপচাৰ হৈছে, তেন্তে তাৰ বাবেও এনে সমস্যা হ’ব পাৰে। এনে ক্ষেত্ৰত যো*নিৰ অংশত লুব্ৰি”কেচনৰ অভাৱ দেখা যায়। এই কাৰণে আপুনি অতিৰিক্ত লুব্ৰিকেণ্ট ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে।

অৰ্গাজমৰ অভাৱ

চিকিৎসা ভাষাত ইয়াক অৰ্গাজমিক ডিছফংচন বুলি কোৱা হয় যাক এনৰ্গাজমিয়া বুলিও কোৱা হয়। এই অৱস্থাত মহিলাসকলে সঠিকভাৱে অৰ্গাজম লাভ কৰিব নোৱাৰে। এই সময়ছোৱাত তেওঁলোকে কোনো কাৰণতে ইয়াক লাভ কৰিবলৈ সক্ষম নহয়। ইয়াৰ বাবে মানসিক, শাৰীৰিক আৰু আৱেগিক বহু কাৰণ থাকিব পাৰে। কিন্তু এনেও হয় যেতিয়া মহিলাগৰাকীয়ে নিজৰ যৌন সঙ্গীৰ লগত বৰ আৰাম অনুভৱ নকৰে।

যোনিৰ সমস্যা

এই অৱস্থাত মহিলাৰ যোনিৰ খোলা অংশ কোনো কাৰণত সংকুচিত হ’বলৈ বা টান হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। যৌ*ন সম্পৰ্কৰ সময়ত এনে হয় আৰু যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত মহিলাসকলৰ যথেষ্ট কষ্ট হয়। ই দুবিধ হ’ব পাৰে: প্ৰাথমিক আৰু মাধ্যমিক। প্ৰাথমিক যো*নি ৰোগত যোনিত প্ৰৱেশ নহয়। মাধ্যমিকত প্ৰৱেশ হয়তো আগতে সম্ভৱ আছিল, কিন্তু পিছত সম্ভৱ নহয়। ইয়াৰ বাবে চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়।

ডিছপাৰেউনিয়া সমস্যা

ডিস্পেৰিউনিয়া (Dyspareunia) এনে এক অৱস্থা, য’ত মহিলাৰ বাবে যৌ*ন সম্পৰ্ক অতি কষ্টদায়ক হয়। এনে হয় যেতিয়া মহিলাসকলে প্ৰস্ৰাৱ নলীত কোনো ধৰণৰ সংক্ৰমণত আক্ৰান্ত হয়। ইয়াৰ লগতে যোনি আৰু এণ্ডোমেট্ৰিয়াছিছৰ আশংকাও দেখা যায়। যোনি শুকান হোৱা, উদ্বেগ বা ছাৰ্ভাইকেল সম্পৰ্কীয় যিকোনো সমস্যাও ইয়াৰ কাৰণ হ’ব পাৰে।

কি কৰিব এইবোৰ সমস্যাত?

ডাক্তৰ সুতাজাৰ মতে যদি এইবোৰৰ কোনো এটা সমস্যাই আপোনাক অশান্তি দিছে, তেন্তে এইবোৰ কথা মনত ৰাখিব।এই বিষয়ে আপোনাৰ সংগীৰ লগত নিশ্চয় কথা পাতিব,আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ ইতিহাসৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি চিকিৎসকে আপোনাক সঠিক চিকিৎসা ক’ব পাৰে, গতিকে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অবিহনে কোনো চিকিৎসা গ্ৰহণ নকৰিব।আপোনাৰ লক্ষণসমূহৰ বিষয়ে চিকিৎসকৰ সৈতে মুকলিকৈ আলোচনা কৰক।

এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, Notun Kisu এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment