বেছিভাগ বিবাহিত মহিলাসকলে কল কি কামত ব্য়ৱহাৰ ক​ৰে

দৈনন্দিন নতুন কিছু জানিবলৈ Follow

সেই নিৰ্বাচিত সোৱাদযুক্ত আৰু উপকাৰী ফলবোৰৰ ভিতৰত কল গণ্য কৰা হয়, যিবোৰে পেটটো নিমিষতে ভৰি পেলায়। ইয়াৰ সেৱনে কেৱল স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী নহয়, ছালত ভাল প্ৰভাৱ দেখুৱায়। এই কাৰণেই Notun Kisu ৰ এই বিশেষ লেখাটোত আমি কল খোৱাৰ উপকাৰিতাৰ কথা কৈছো

কলৰ উপকাৰ –

কল গুণৰ ভঁৰাল, যাৰ বাবে ই স্বাস্থ্যৰ ওপৰত বহু উপকাৰ দেখুৱাব পাৰে। মাত্ৰ এটা কথা মনত ৰাখিব যে কল কোনো ৰোগৰ নিৰাময় নহয়। ইয়াৰ সেৱনে ৰোগ প্ৰতিৰোধ আৰু ইয়াৰ লক্ষণসমূহৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰাত কিছু পৰিমাণে সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

সৌন্দৰ্য্য

শুই থকাৰ সময়ত যদি ছালখন মেৰামতি কৰিব বিচাৰে তেন্তে কল খাব পাৰে। আচলতে কলত ট্ৰিপট’ফেন নামৰ এমিনো এচিড থাকে। ট্ৰিপ্ট’ফেনে টোপনিৰ সহায়ক বুলি জনাজাত টোপনিৰ হৰম’ন মেলাটনিনৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰে। এই ভিত্তিত ক’ব পাৰি যে ৰাতি শুই উঠাৰ কেইঘণ্টামান আগতে কল সেৱন কৰিলে ভাল টোপনি অহাত সহায় হয় আৰু শুই থকাৰ সময়ত ছালখন মেৰামতি কৰিব পাৰি

ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত বিষ হোৱা

কল খোৱাৰ সুফলেও ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত বিষৰ পৰা উপশম পোৱা দেখা গৈছে। এটা প্ৰতিবেদন অনুসৰি কল খালে ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত অত্যধিক ৰক্তক্ষৰণ আৰু বিষৰ পৰা সকাহ পোৱা যায় । একে সময়তে ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত পেটৰ ক্ৰেম্প হয় । কলত থকা পটাছিয়ামে ইয়াৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে, কাৰণ পটাছিয়ামে ক্ৰেম্পৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰে বুলি জনা যায় ।

গৰ্ভাৱস্থাত মহিলাৰ ৰোগ

গৰ্ভাৱস্থাত মহিলাৰ ৰোগ স্বাভাৱিক, প্ৰায় ৭০ৰ পৰা ৮৫ শতাংশ গৰ্ভৱতী মহিলাৰ এই ৰোগ হয়। এই সময়ছোৱাত মহিলাসকলে দিনটোৰ যিকোনো সময়তে বমি আৰু বমি ভাব অনুভৱ কৰে । ইয়াৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পালে কলৰ উপকাৰিতা দেখিবলৈ পোৱা যায়। আচলতে কলে তেজত চেনিৰ মাত্ৰা বজাই ৰাখি ৰাতিপুৱাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ উপৰিও কলত ভিটামিন-বি৬ও থাকে, যিটো ৰাতিপুৱাৰ অসুস্থতাৰ বাবে ভাল বুলি গণ্য কৰা হয় । ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত ভাল পৰিমাণৰ মেগনেছিয়ামও থাকে। নিউট্ৰিচন থেৰাপিষ্ট নীলাঞ্জনা সিঙে কয় যে মেগনেছিয়ামেও ৰাতিপুৱাৰ ৰোগ কিছু পৰিমাণে হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য

হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও কল খোৱাৰ উপকাৰিতা দেখা গৈছে। এক বৈজ্ঞানিক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে কলত ভাল পৰিমাণৰ পটাছিয়াম থাকে, যিয়ে ৰক্তচাপ স্বাভাৱিক কৰি ৰখাত আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ কাৰ্য্যক্ষমতা সঠিকভাৱে ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে। কেৱল এয়াই নহয়, কলত ভিটামিন বি ৬ও থাকে, যিটো হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অপৰিহাৰ্য বুলি বিবেচিত হয় ।

উচ্চ ৰক্তচাপ

কল খোৱাৰ উপকাৰিতাৰ ভিতৰত উচ্চ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণো অন্তৰ্ভুক্ত। আমি ইতিমধ্যে ওপৰত উল্লেখ কৰিছোঁ যে কলত পটাছিয়াম প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়। এই পটাছিয়ামে ৰক্তবাহী নলীৰ বেৰ শিথিল কৰি ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাৰ কাম কৰিব পাৰে ।

পাচনতন্ত্ৰ স্বাস্থ্য

পাচনতন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও কলৰ বহু উপকাৰ আছে। আচলতে কলত থকা আঁহে পাচনতন্ত্ৰ সুস্থ কৰি ৰাখিব পাৰে। লগতে আঁহে খাদ্য সঠিকভাৱে হজম কৰে আৰু মলত্যাগ প্ৰক্ৰিয়াটো সহজ কৰি তুলিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও আঁহে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ দৰে পেটৰ লগত জড়িত সমস্যাৰ পৰাও সকাহ দিয়ে বুলি জনা যায়। কেৱল এয়াই নহয়, কলত প্ৰতিৰোধী ষ্টাৰচ থাকে, যিটো পেটৰ বাবে ভাল বুলি বিবেচিত হয় ।

মগজুৰ স্বাস্থ্য

মগজুৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও কলৰ উপকাৰ আছে। এক গৱেষণাৰ মতে ভিটামিন বি ৬ৰ অভাৱত প্ৰাপ্তবয়স্ক লোকৰ মগজুৰ কাৰ্য্যক্ষমতা দুৰ্বল হৈ পৰে। এই ভিটামিন-বি৬ কলত থাকে । ইয়াৰ উপৰিও কলত প্ৰচুৰ পৰিমাণে মেগনেছিয়াম থাকে, যিয়ে স্নায়ুৰ কাৰ্য্যক্ষমতা উন্নত কৰিব পাৰে । শৰীৰ আৰু মগজুৰ মাজত বাৰ্তা প্ৰেৰণ আৰু বুজে । এনে পৰিস্থিতিত কল মগজুৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী বুলি ক’ব পাৰি।

হাড়ৰ স্বাস্থ্য

হাড়ৰ বাবে কল খোৱাৰ উপকাৰিতা দেখিবলৈ পোৱা যায়। ইয়াত কেলচিয়াম প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে আৰু হাড়ৰ বিকাশ আৰু শক্তি বৃদ্ধিত কেলচিয়ামে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে । ইয়াৰ উপৰিও কলত থকা মেগনেছিয়াম হাড়ৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও অপৰিহাৰ্য। মেগনেছিয়ামে হাড়ৰ বিকাশ আৰু শৰীৰত কেলচিয়ামৰ প্ৰবাহত সহায় কৰে।

ডায়েবেটিছ

মধুমেহ ৰোগৰ বাবেও কলৰ গুণ দেখা গৈছে। চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ এক গৱেষণাৰ মতে মধুমেহ ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে কল পৰম্পৰাগত ঔষধ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি । ইয়াৰ উপৰিও কলৰ ঠাৰি আৰু ইয়াৰ ফুলে ডায়েবেটিছ ৰোগতো সকাহ দিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও কলত পটাছিয়াম পোৱা যায় । এই পটাছিয়ামে ডায়েবেটিছৰ চিকিৎসা আৰু প্ৰতিৰোধত সহায়ক ভূমিকা ল’ব পাৰে।

ডায়েৰিয়া

ডায়েৰিয়াৰ ক্ষেত্ৰত কলৰ ঔষধি গুণ সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে ইয়াত পেক্টিন পোৱা যায়, যিটো এক প্ৰকাৰৰ আঁহ। এই আঁহে মলত্যাগ নিয়ন্ত্ৰণ কৰি ডায়েৰিয়া দূৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে ।

হেংগ অভাৰ

যদি আপুনি হেংগ অভাৰত অসুবিধা পায় তেন্তে কল খাব পাৰে । আচলতে অত্যধিক পৰিমাণৰ এলকহলৰ বাবে শৰীৰত পটাছিয়াম, মেগনেছিয়াম আৰু ছডিয়ামৰ দৰে খনিজ পদাৰ্থ ভাৰসাম্যহীন হৈ পৰে আৰু তৰল পদাৰ্থৰ মাত্ৰা অৱনতি ঘটে ।একে সময়তে কলত ভাল পৰিমাণৰ পটাছিয়াম আৰু মেগনেছিয়াম থাকে।

ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত পাতল ছডিয়ামও থাকে। এই কাৰণে কলক হেংগ অভাৰৰ বাবে ভাল বুলি ধৰিব পাৰি । যদি কোনোবাই হেংগ অভাৰত অসুবিধা পায়, তেন্তে তেওঁ মৌৰ সৈতে কলৰ গাখীৰ খাব পাৰে। কলে পেট আৰু শৰীৰ শান্ত কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও গেষ্ট্ৰাইটিছ তন্ত্ৰ সুস্থিৰ কৰি আৰু তেজৰ চেনিৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰি ব্যক্তিজনক শক্তি প্ৰদান কৰে ।

ৰক্তহীনতা

শৰীৰত ৰক্তকণিকাৰ অভাৱত হোৱা এক মাৰাত্মক ৰোগ হ’ল ৰক্তহীনতা। ৰক্তকণিকা গঠনত ফ’লেটে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে, গতিকে ফ’লেটৰ অভাৱত ৰক্তহীনতাও হয় । এই সমস্যাতো কল খোৱাৰ উপকাৰ হ’ব পাৰে।আচলতে কলত ভাল পৰিমাণৰ ফ’লেট থাকে, যাৰ ফলত ৰক্তকণিকা বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ ফলত ৰক্তহীনতাৰ অৱস্থা কিছু পৰিমাণে উন্নত হ’ব পাৰে (১২)। এই কাৰণে খাদ্যত কল অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে ৰক্তহীনতাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ উপকাৰী বুলি বিবেচিত হয়।

মানসিক চাপ

কলৰ গুণেও মানসিক চাপ দূৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। এন চি বি আই (নেচনেল চেণ্টাৰ ফৰ বায়’টেকন’লজি ইনফৰ্মেশ্যন)ৰ ৱেবছাইটত প্ৰকাশিত তথ্য অনুসৰি কলত ভিটামিন-বি থাকে আৰু ভিটামিন-বিয়ে মানসিক চাপ হ্ৰাস আৰু কৰ্ম ক্ষমতা বৃদ্ধিত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব পাৰে ।

শক্তি বৃদ্ধি কৰে

খালী পেটত কল খোৱাৰ উপকাৰিতাৰ ফলত শৰীৰত শক্তিৰ প্ৰবাহ বৃদ্ধি হোৱা দেখা যায়। চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ এক গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে কল শক্তিৰ এক উত্তম উৎস। ব্যায়ামৰ সময়তো শৰীৰত প্ৰয়োজনীয় শক্তি বজাই ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে। এই কাৰণেই খেলুৱৈসকলেও শৰীৰৰ শক্তি বৃদ্ধিৰ বাবে কল সেৱন কৰে । শৰীৰে পৰ্যাপ্ত শক্তি পালে শাৰীৰিক আৰু মানসিক ক্লান্তিৰ পৰাও সকাহ দিব পাৰে ।

চকুৰ বাবে

কলৰ ঔষধি গুণ চকুৰ বাবেও উপকাৰী। দৰাচলতে কলত আন অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টিকৰ উপাদানৰ উপৰিও কেৰটিনয়ডো প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে, যিটো এক প্ৰকাৰৰ ভিটামিন এ । ভিটামিন ‘এ’ই চকুৰ ৰেটিনাত থকা ৰঞ্জক পদাৰ্থ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ভিটামিন এয়ে ৰাতিৰ অন্ধতাৰ পৰাও সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে বুলি জনা যায় ।কেৱল এইটোৱেই নহয়, কল সেৱন কৰিলে বয়সৰ লগত জড়িত মেকুলাৰ ডিজেনেৰেচন অৰ্থাৎ কম দৃষ্টিশক্তি আৰু চকুত চকুৰ ছানি পৰাৰ সমস্যা হ্ৰাস পাব পাৰি। ইয়াৰ ভিত্তিত ক’ব পাৰি যে পেঁপাও চকুৰ বাবে উপকাৰী।

অনিদ্ৰা

ৰাতি কল খোৱাৰ উপকাৰিতা অনিদ্ৰাৰ ক্ষেত্ৰত উপকাৰী হ’ব পাৰে। আচলতে কলত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ট্ৰিপট’ফেন নামৰ এমিনো এচিড থাকে। এই পদাৰ্থই টোপনিৰ হৰম’ন মেলাটনিন উৎপাদনৰ সূচনা কৰে, যিয়ে টোপনিৰ সহায় কৰিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত শুই উঠাৰ কেইঘণ্টামান আগতে কল খালে ৰাতি ভাল টোপনি অহাত সহায়ক হয়

মহে কামোৰাৰ ওপৰত

কলৰ ঔষধি গুণে মহৰ কামোৰৰ প্ৰভাৱ কম কৰিব পাৰে। চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ এক গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে কলৰ খোলাত এন্টি মাইক্ৰ’বিয়াল গুণ আছে। ইয়াক শৰীৰত ঘঁহিলে মহে কামুৰা ঠাইখিনি ভাল হোৱাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে কলৰ খোলাটো আক্ৰান্ত ঠাইত ২ৰ পৰা ৩ মিনিটৰ বাবে ঘঁহিব লাগিব।

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে

কল সেৱন কৰি শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰি। আচলতে কল মেগনেছিয়ামৰ এটা ভাল উৎস, যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাক সুস্থ কৰি ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে। কলত কেৰটিনয়ডো থাকে, যিটো এক প্ৰকাৰৰ ভিটামিন এ। ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধিৰ কাম কৰিব পাৰে ।

মেজাজ সলনি কৰিবলৈ

কল খোৱাৰ উপকাৰিতাৰ ভিতৰত মেজাজৰ পৰিৱৰ্তনও অন্তৰ্ভুক্ত। চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ এক গৱেষণাৰ মতে কলত ট্ৰিপট’ফেন নামৰ প্ৰ’টিন থাকে। হজমৰ পিছত ট্ৰিপ্ট’ফেন চেৰ’টনিন নামৰ ৰাসায়নিক স্নায়ুসংবহনকাৰীলৈ ৰূপান্তৰিত হয়। এইটোৱেই মগজুৰ বাবে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰাসায়নিক পদাৰ্থ, যিয়ে হতাশাৰ পৰা সকাহ দিয়াৰ লগতে মেজাজ উন্নত কৰিব পাৰে । নিউট্ৰিচন থেৰাপিষ্ট নীলাঞ্জনা সিঙৰ মতে, কলত থকা এক প্ৰকাৰৰ কাৰ্বহাইড্ৰেটেও মেজাজ উন্নত কৰিব পাৰে।

ওজন কমাবলৈ

ৰাতিপুৱা খালী পেটত কল খোৱাটো ওজন হ্ৰাসৰ বাবে উপকাৰী হ’ব পাৰে। ওজন কমাবলৈও উচ্চ আঁহযুক্ত খাদ্যৰ প্ৰয়োজন হয় আৰু কলত আঁহযুক্ত প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে। ইয়াৰ ফলত শৰীৰত বেছি কেলৰি বৃদ্ধি নকৰাকৈ পেট ভৰি পৰিব, যাৰ ফলত ওজন নিয়ন্ত্ৰণত থাকিব। ইয়াৰ উপৰিও কলত প্ৰচুৰ পৰিমাণে প্ৰতিৰোধী ষ্টাৰচ থাকে, যিয়ে ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে।

দাঁত বগা কৰা

যদি কোনোবাই ভাবিছে যে কলে কেনেকৈ দাঁত জিলিকিব পাৰে, তেন্তে কওঁ যে কলৰ খোলা দাঁতৰ বাবে এক ফলপ্ৰসূ ঘৰুৱা ঔষধ। ইয়াৰ বাবে আপুনি মাত্ৰ কলৰ খোলাৰে কিছু সময়ৰ বাবে দাঁত ঘঁহিব লাগিব। সপ্তাহত তিনি-চাৰিবাৰ এই কাম কৰিব পাৰে।

পেটৰ আলচাৰ

পেটৰ আলচাৰ এক গুৰুতৰ সমস্যা। ইয়াৰ ফলত পেট, খাদ্যৰ পাইপ আৰু ক্ষুদ্ৰান্ত্ৰত বিষ হয়। চিকিৎসা নকৰিলে ইয়াৰ পৰিণতিও মাৰাত্মক হ’ব পাৰে । ইয়াত কলে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা ল’ব পাৰে। আচলতে কলৰ এন্টাচিড প্ৰভাৱে পেটৰ আলচাৰ আৰু আলচাৰৰ ক্ষতি ৰোধ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই এচিডিটি হ্ৰাস কৰি পেটৰ জ্বলন অনুভূতিও হ্ৰাস কৰিব পাৰে ।

ছালখন মইশ্ব’ৰাইজ কৰে

কলৰ উপকাৰিতা ছালতো দেখা যায়। কলে ছালৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট প্ৰাকৃতিক মইশ্ব’ৰাইজাৰ হিচাপে কাম কৰে। আচলতে ইয়াত ভাল পৰিমাণৰ ভিটামিন বি ৬, চি আৰু পানী থাকে। এই সকলোবোৰে ছালখনক হাইড্ৰেটেড কৰি ৰাখিবলৈ কাম কৰিব পাৰে

এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, Notun Kisu এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment