বগৰীৰ ঔষধি গুণে দূৰ কৰিব পাৰে এই ২২ টা বেমাৰ | Benefits of Ber in Assamese: জানক সবিশেষ –

দৈনন্দিন নতুন কিছু জানিবলৈ Follow

বগৰীৰ সোৱাদ মিঠা আৰু টেঙা আৰু পুষ্টিৰে ভৰপূৰ। মানুহে ইয়াৰ সোৱাদ যিমান ভাল পায় সিমানেই ভাল পায়। তাতোকৈ বেছি স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী বুলি বিবেচিত হৈছে। বহু বৈজ্ঞানিক অধ্যয়নতো এই কথা উল্লেখ আছে। এই কাৰণেই Notun Kisu ৰ এই লেখাটোত আমি গৱেষণাৰ ভিত্তিত বগৰীৰ সৈতে জড়িত সকলো তথ্য দিছো। ইয়াত আপুনি বগৰীৰ ব্যৱহাৰ, বগৰী খোৱাৰ উপকাৰৰ বিষয়ে জানিব পাৰিব।

Medicinal Benefits of Ber in Assamese 2024

আন আন ফলৰ দৰেই বগৰী জাৰকালিৰ অন্যতম ফল। এই বগৰী টেঙা প্ৰকৃতিৰ ফল হোৱা বাবে কিছু কিছু মানুহে বেয়া পোৱাও দেখা যায়। কিন্তু হয়তো সেইসকল মানুহে Benefits of Ber in Assamese এই লিখনি পঢ়িলে নিশ্চয় গম পাব কিমান ডাঙৰ ভুল কাম কৰি আছে।

আহক আজি আমি সকলোৱে মিলি শিকি লওঁ কি কি বেমাৰৰ বাবে এই সাধাৰণ দেখা বগৰী মহৌষধৰ কাম কৰে।

পাচনতন্ত্ৰ আৰু কোষ্ঠকাঠিন্য

পাচনতন্ত্ৰ আৰু কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যাৰ পৰাও সকাহ পাবলৈ বগৰী ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আচলতে বগৰীক পাচনতন্ত্ৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে বনৌষধি ঔষধ বুলি গণ্য কৰা হয় । তীব্ৰ কোষ্ঠকাঠিন্যও নিৰাময় কৰিব পাৰে । বগৰীত থকা আঁহৰ বাবে ই পাচনতন্ত্ৰ আৰু ইয়াৰ লগত জড়িত সমস্যাৰ বাবে উপকাৰী বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

মগজুৰ বিকাশ

বগৰীৰ মানসিক চাপৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ ক্ষমতা আছে। ইয়াৰ উপৰিও ই মগজুৰ স্নায়ুকোষকো সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে। বগৰী সেৱনে শিক্ষণ ক্ষমতাৰ লগতে স্মৃতিশক্তি বৃদ্ধি কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াৰ নিউৰ’প্ৰটেক্টিভ গুণ আছে, যিয়ে মগজুৰ বিকাশ উন্নত কৰে। তদুপৰি ইয়াৰ লগত জড়িত বহুতো ৰোগো আৰোগ্য হয় ।

ডিম্বাশয় সুস্থ কৰি ৰাখক

বগৰী সেৱনে ডিম্বাশয়ৰ কৰ্কট ৰোগৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰিব পাৰে । ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত আঁহ আৰু মেগনেছিয়ামও পোৱা যায় । এই পুষ্টিকৰ পদাৰ্থই ডিম্বাশয়ক সুস্থ আৰু ৰোগৰ পৰা আঁতৰাই ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে । অৱশ্যে এই সন্দৰ্ভত এতিয়াও অধিক গৱেষণাৰ প্ৰয়োজন।

এন্টিমাইক্ৰ’বিয়াল গুণ

বগৰীৰ এন্টিমাইক্ৰ’বিয়াল প্ৰভাৱ থাকে, যিয়ে আমাক বহু ধৰণৰ বেক্টেৰিয়াৰ পৰা ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে। বগৰীৰ নিষ্কাশনৰ ব্যৱহাৰ আৰু সেৱনে গুৰুতৰ সংক্ৰমণ আঁতৰাই বেক্টেৰিয়া আৰু ভেঁকুৰৰ ওপৰত ফলপ্ৰসূ প্ৰভাৱ দেখুৱাব পাৰে ।

মূৰৰ বিষৰ বাবে

মূৰৰ বিষৰ পৰাও সকাহ পাবলৈ বগৰী ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। আচলতে বগৰীৰ বিষনাশক প্ৰভাৱ থাকে, যিয়ে বিষ কমায় বুলি জনা যায় । ইয়াৰ ভিত্তিত ক’ব পাৰি যে বগৰীৰ মূৰৰ বিষৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপুনি ইয়াৰ পৰা তৈয়াৰী বগৰী বা চাটনি খাব পাৰে।

মানসিক চাপ আৰু উদ্বেগ

অক্সিডেটিভ চাপৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ বগৰীৰ নিউৰ’প্ৰটেকচন ইফেক্ট আছে। মনক শান্ত কৰি ৰখাত এই প্ৰভাৱ ফলপ্ৰসূ। লগতে ইয়াৰ নিষ্কাশন সেৱন কৰাটো উদ্বেগত আক্ৰান্ত লোকৰ বাবে উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে । এনে পৰিস্থিতিত মানসিক চাপ আৰু উদ্বেগৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ প্লাম আৰু বগৰী পাউদাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

মগজুৰ ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষা

বগৰী এবিধ উপকাৰী ফল, যিয়ে মনক শান্ত কৰি আৰু টোপনি ভাল কৰি মগজুৰ কাম-কাজ উন্নত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াৰ স্নায়ুৰক্ষাকাৰী গুণে মগজুৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰিব পাৰে। কেৱল এয়াই নহয়, বগৰীয়ে মগজুৰ লগত জড়িত বিকাৰৰ ওপৰত ফলপ্ৰসূ প্ৰভাৱ দেখুৱায়। বগৰীৰ উল্লেখিত উপকাৰিতাই মগজুৰ ক্ষতিৰ আশংকা দূৰ কৰিব পাৰে । ইয়াৰ বাবে পোনপটীয়াকৈ বগৰী খাব

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে

বগৰী ব্যৱহাৰ কৰি ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰি। এন চি বি আই (নেচনেল চেণ্টাৰ ফৰ বায়’টেকন’লজি ইনফৰ্মেশ্যন)ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত গৱেষণাতো এই কথা নিশ্চিত কৰা হৈছে। অধ্যয়ন অনুসৰি ইয়াত পলিচেকাৰাইড নামৰ কাৰ্বহাইড্ৰেট থাকে। ই ইমিউন’মডুলেচন কাৰ্য্যকলাপ দেখুৱায়, যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰিব পাৰে । কেৱল ইয়াৰ বাবে আপুনি দৈনিক আপোনাৰ খাদ্যত বগৰী অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

হাড়ৰ শক্তি

বগৰী খোৱাৰ উপকাৰিতাৰ ভিতৰত হাড়ৰ স্বাস্থ্যও অন্তৰ্ভুক্ত। এই সন্দৰ্ভত প্ৰকাশিত এক চিকিৎসা গৱেষণাত কোৱা হৈছে যে শৰীৰত তামৰ অভাৱত হাড় সম্পৰ্কীয় সমস্যা আৰু বিশেষকৈ হাড় দুৰ্বল হয়। এনে পৰিস্থিতিত প্লামত থকা তামে হাড় দুৰ্বল হোৱাত বাধা দিব পাৰে । বগৰীত কেলচিয়াম আৰু ফছফৰাছও থাকে । এইবোৰ হাড় গঠন আৰু স্বাস্থ্যৰ বাবে অপৰিহাৰ্য বুলি গণ্য কৰা হয় ।

আপোনাৰ ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰক

বগৰী খোৱাৰ উপকাৰিতাৰ ভিতৰত ওজন নিয়ন্ত্ৰণো অন্তৰ্ভুক্ত। এক বৈজ্ঞানিক গৱেষণাৰ মতে বগৰী সেৱন কৰিলে বডি মাছ ইনডেক্স (BMI), চৰ্বি আৰু শৰীৰৰ ওজন হ্ৰাস পাব পাৰে। এই কাৰণে বগৰী ওজন নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে জনাজাত । ওজন কমাবলৈ পোনে পোনে বগৰী বা ইয়াৰ চাটনি খাব পাৰে।

তেজৰ সোঁত

বগৰীৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় পৰীক্ষাত দেখা গৈছে যে বগৰীৰ নিষ্কাশনত এনে বহু গুণ আছে যিয়ে শৰীৰত ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। লগতে ইয়াত পোৱা নাইট্ৰিক অক্সাইডে ৰক্ত সোঁত আৰু ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে শুকান বা সতেজ বগৰী দুয়োটা খাব পাৰি।

কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধৰ বাবে

মানুহৰ কৰ্কট কোষৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ এমিনো এচিড, জৈৱ সক্ৰিয় পদাৰ্থ, এন্টিঅক্সিডেন্ট প্ৰভাৱ অপৰিহাৰ্য বুলি প্ৰমাণিত হৈছে। বগৰীত ইহঁতৰ উপস্থিতিৰ পৰা অনুমান কৰিব পাৰি যে ইয়াৰ সেৱনে কেন্সাৰ প্ৰতিৰোধত ফলপ্ৰসূ হ’ব পাৰে । মনত ৰাখিব যে কেন্সাৰ এটা গুৰুতৰ ৰোগ, যাৰ চিকিৎসা চিকিৎসকৰ দ্বাৰা কৰা প্ৰয়োজন। বগৰীক কৰ্কট ৰোগৰ নিৰাময় বুলি ধৰিব নোৱাৰি।

অনিদ্ৰাৰ চিকিৎসা

বগৰী খোৱাৰ উপকাৰিতাৰ ভিতৰত অনিদ্ৰাও নাইকিয়া হয়। এটা গৱেষণা পত্ৰত কোৱা হৈছে যে বগৰীত চেপনিন নামৰ এবিধ মৌল থাকে, যিয়ে টোপনিৰ উন্নতি সাধন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও মনক শান্ত কৰা আৰু মানসিক চাপৰ পৰা সকাহ দিয়াতো সহায়ক বুলি বিবেচিত হয় । অনিদ্ৰা দূৰ কৰিবলৈ শুই উঠাৰ আগতে প্লাম খাব পাৰে।

মুখৰ আলচাৰৰ বাবে

মুখৰ আলচাৰৰ পৰা সকাহ পোৱাত বগৰীয়ে সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। এটা বৈজ্ঞানিক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে বগৰীৰ এন্টিআলচাৰ কাৰ্য্যকলাপ আছে। এই কাৰ্য্যকলাপে আলচাৰৰ সমস্যা প্ৰতিৰোধ কৰে আৰু ইয়াৰ লক্ষণসমূহ হ্ৰাস কৰে বুলি জনা যায় । এনে পৰিস্থিতিত প্লামে মুখৰ আলচাৰৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে বুলি বিশ্বাস কৰিব পাৰি। ইয়াৰ বাবে দৈনিক বগৰী খোৱাটো উপকাৰী হ’ব।

ছালৰ বাবে উপকাৰী

বগৰীৰ উপকাৰিতাৰ ভিতৰত ছালখনো সুস্থ কৰি ৰখাটোও অন্তৰ্ভুক্ত। এন চি বি আইৰ ৱেবছাইটত প্ৰকাশিত এক গৱেষণাৰ মতে বগৰীৰ ঘাঁ নিৰাময়ৰ প্ৰভাৱ আছে, যিয়ে ছালৰ ঘাঁ ভাল কৰিব পাৰে। লগতে শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰাই ছাল পৰিষ্কাৰ কৰিব পাৰে । কেৱল এয়াই নহয়, বগৰীয়ে একজিমাৰ ফলত হোৱা খজুৱতিও দূৰ কৰে বুলি জনা যায়। ইয়াৰ উপৰিও প্লাম অইলৰ ছালৰ প্ৰদাহ বৃদ্ধি ৰোধ কৰাৰ ক্ষমতাও আছে। খাদ্যত বগৰী অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে এই সুবিধাসমূহ লাভ কৰিব পাৰি।

সুস্থ চুলিৰ বাবে

বগৰীৰ গুটিৰ পৰা তৈয়াৰী আৱশ্যকীয় তেলে চুলিৰ দৈৰ্ঘ্য আৰু ডাঠতা বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে চুলিকো মজবুত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই চুলিত প্ৰয়োজনীয় পুষ্টিকৰ উপাদানও প্ৰদান কৰে । ইয়াৰ বাবে কেৱল বগৰীৰ গুটিৰ তেল মিহলাই নাৰিকল তেল লগাই চুলিত মালিচ কৰি কিছু সময়ৰ পিছত চুলি ধুব।

হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য

বগৰী খোৱাৰ উপকাৰিতা হৃদযন্ত্ৰতো দেখা যায়। এক বৈজ্ঞানিক অধ্যয়ন অনুসৰি প্লামত বহুতো ফাইটোকনষ্টিটিউয়েণ্ট থাকে। এইবোৰে এণ্টি-কাৰ্ডিঅ’ভাস্কুলাৰ ডিজিজ অৰ্থাৎ হৃদৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ ক্ষমতাও দেখুৱাইছে। এনে পৰিস্থিতিত হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ বগৰী সেৱন কৰিব পাৰি ।

ফুলা কমায়

বগৰী খোৱাৰ উপকাৰিতাৰ ভিতৰত ফুলা কমোৱাও অন্তৰ্ভুক্ত। এন চি বি আইৰ ৱেবছাইটত প্ৰকাশিত এক গৱেষণাৰ মতে বগৰীৰ এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী কাৰ্য্যকলাপ আছে। ইয়াৰ ফলত ফুলাৰ অভিযোগ কমি যাব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও বগৰীত উপস্থিত জৈৱ অণুবোৰে প্ৰদাহ হ্ৰাস আৰু প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে ।

গেষ্ট্ৰাইটিছ স্বাস্থ্য

বগৰীৰ পাত খোৱাৰ উপকাৰিতাৰ ভিতৰত গেষ্ট্ৰাইটিছৰ স্বাস্থ্যও গণ্য কৰিব পাৰি। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াক সেৱন কৰিলে পেটৰ অন্যান্য সমস্যাও হ্ৰাস পাব পাৰে । কেৱল এয়াই নহয়, বগৰী সেৱন কৰিলে অন্ত্ৰৰ সংক্ৰমণ আৰু প্ৰদাহ কমাব পাৰি। গৱেষণাৰ মতে ডায়েৰিয়া আৰু অন্ত্ৰৰ ৰোগৰ চিকিৎসাত বগৰীৰ ফল আৰু পাত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি ।

মাতৃৰ গাখীৰৰ পৰা ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থ আঁতৰাই পেলাই

এক গৱেষণাৰ সময়ত বগৰীৰ মাতৃৰ গাখীৰত থকা আৰ্ছেনিক, সীহ আৰু কেডমিয়াম (ক্ষতিকাৰক বিষাক্ত পদাৰ্থ)ৰ মাত্ৰা পৰীক্ষা কৰা হৈছিল। ফলত দেখা গ’ল যে দুমাহ ধৰি দৈনিক ১৫ গ্ৰাম সতেজ বগৰী সেৱন কৰিলে গাখীৰৰ এই ক্ষতিকাৰক উপাদানসমূহ হ্ৰাস পাব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত ক’ব পাৰি যে বগৰীয়ে মাতৃৰ গাখীৰৰ গুণগত মান বজাই ৰাখিব পাৰে

মগজুৰ আক্ৰমণৰ পৰা মুক্তি পাব

বগৰী খোৱাৰ উপকাৰিতাৰ ভিতৰত আক্ৰমণ কমোৱাও অন্তৰ্ভুক্ত। এক বৈজ্ঞানিক গৱেষণাৰ মতে বগৰীৰ হাইড্ৰক্লৰিক নিষ্কাশনত থকা এন্টিকনভালচেণ্ট গুণে মগজুৰ আক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই অক্সিডেটিভ ষ্ট্ৰেছও আঁতৰাব পাৰে ।

চকু দুটা সুস্থ কৰি ৰাখক

বগৰী খোৱাৰ উপকাৰিতা চকু সুস্থ কৰি ৰখাতো হ’ব পাৰে। এন চি বি আইৰ ৱেবছাইটত প্ৰকাশিত এক চিকিৎসা গৱেষণাৰ মতে বগৰী ব্যৱহাৰ কৰিলে চকুৰ সংক্ৰমণ আৰোগ্য হ’ব পাৰে। আচলতে বগৰীৰ এন্টিমাইক্ৰ’বিয়াল গুণ আছে, যিয়ে প্ৰায় সকলো ধৰণৰ সংক্ৰমণৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে ।

এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, Notun Kisu এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment