প্লাষ্টিক বা কাগজৰ কাপত চাহ, চুপ খোৱা সকলৰ বাবে দুঃখবৰ- আজিয়ে এৰক এই অভ্যাস

Notun Kisu

disease due to plastic cup

যদি আপুনি বাহিৰত খাবলৈ ভাল পায়, তেন্তে আপুনি নিশ্চয় কাগজ বা প্লাষ্টিকৰ কাপত বহু বস্তু সেৱন কৰিছিল। কেফে হওক বা পথৰ কাষৰ চাহৰ ষ্টল হওক, সকলোতে কাগজ বা প্লাষ্টিকৰ কাপ নিশ্চিতভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই কাপত চাহ খোৱাটো সহজ, যাৰ বাবে এইবোৰ দৈনিক বৃহৎ সংখ্যক ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে এই সহজে ব্যৱহাৰ কৰা বস্তুবোৰে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত কেনে প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে ?

দীৰ্ঘদিন ধৰি ব্যৱহাৰ কৰাটো আপোনাৰ বাবে নিৰাপদ নেকি? এনে বহু প্ৰশ্নৰ উত্তৰ জানিবলৈ আমি উজালা চাইগনাছ গ্ৰুপ অৱ হস্পিতালৰ প্ৰতিষ্ঠাপক তথা সঞ্চালক ডাঃ শুচিন বাজাজৰ সৈতে কথা পাতিলোঁ, যিয়ে আমাৰ সৈতে এই বিষয়ত বিশেষ তথ্য ভাগ-বতৰা কৰিলে। গতিকে Notun Kisu ৰ জৰিয়তে আমাক জানি লওক প্লাষ্টিক বা কাগজৰ কাপত চাহ খালে স্বাস্থ্যৰ ওপৰত কেনে প্ৰভাৱ পৰে।

প্লাষ্টিকৰ কাপত চাহ খোৱাটো ক্ষতিকাৰক নেকি?

প্লাষ্টিকৰ কাপত চাহ বা যিকোনো গৰম বস্তু সেৱন কৰিলে প্লাষ্টিকৰ কণাবোৰ চাহত দ্ৰৱীভূত হয়। বিচফেনল এ (BPA) বা ফ্থালেটৰ দৰে ক্ষতিকাৰক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰি কিছুমান প্লাষ্টিকৰ কাপ তৈয়াৰ কৰা হয়, যিবোৰ গলি চাহত দ্ৰৱীভূত হৈ পোনে পোনে শৰীৰলৈ যাব পাৰে। Bisphenol A (BPA) বা phthalates গ্ৰহণ কৰিলে বহুতো স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সৃষ্টি হব পাৰে। ইয়াৰ বাবে শৰীৰৰ বহু অংশত তীব্ৰ প্ৰভাৱ দেখা যায়।

কাগজৰ কাপত চাহ খোৱাটো ক্ষতিকাৰক নেকি?

বেছিভাগ মানুহেই প্লাষ্টিকৰ ক্ষতিৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ কাগজৰ কাপ ব্যৱহাৰ কৰে। কিন্তু কাগজৰ কাপ ব্যৱহাৰ কৰিলেও স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে। কাগজৰ কাপটো প্ৰস্তুত কৰিবলৈ প্লাষ্টিক বা মোমৰ দ্বাৰা আৱৰণ দিয়া হয়। যদি এই কাগজৰ কাপবোৰত গৰম বস্তু ৰখা হয়, তেন্তে ইয়াত ৰাসায়নিক পদাৰ্থ মিহলি হ’ব পাৰে। যাৰ বাবে ইয়াক সেৱন কৰিলে এই বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ পোনে পোনে শৰীৰলৈ যাব পাৰে।

প্লাষ্টিক আৰু কাগজৰ কাপৰ ব্যৱহাৰে স্বাস্থ্যৰ কি ক্ষতি কৰিব পাৰে?

প্লাষ্টিক বা কাগজৰ কাপত গৰম বস্তু সেৱন কৰিলে ৰাসায়নিক পদাৰ্থ গলি পোনে পোনে পেটলৈ যাব পাৰে, যাৰ ফলত ডায়েৰিয়া বা বদহজমৰ দৰে সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।প্লাষ্টিক আৰু কাগজৰ কাপত থকা ৰাসায়নিক পদাৰ্থই শৰীৰত বিষাক্ত পদাৰ্থ জমা কৰি শৰীৰত লাহে লাহে বিষৰ দৰে কাম কৰিব পাৰে।

এই পদাৰ্থবোৰ থকা গৰম বস্তু সেৱন কৰিলে পাচনতন্ত্ৰ আৰু বৃক্কতো প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত শৰীৰত বিষাক্ত পদাৰ্থ জমা হৈ শৰীৰৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। কাগজ আৰু প্লাষ্টিকৰ কাপত থকা ৰাসায়নিক পদাৰ্থই হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতাৰো সৃষ্টি কৰি মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

নিৰাপদ বিকল্প কেনেকৈ বাছি ল’ব –

প্লাষ্টিকৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিবলৈ বিপিএমুক্ত আৰু পলিপ্ৰ’পাইলিন বা পলিইথাইলিনৰ দৰে সামগ্ৰীৰ পৰা তৈয়াৰী কাপ ব্যৱহাৰ কৰাটো নিৰাপদ হ’ব পাৰে। ইয়াৰ লগতে বিশেষ গৰম বস্তু খোৱাৰ বাবে খাদ্য গ্ৰেডৰ অধীনত তৈয়াৰ কৰা কাগজৰ কাপবোৰ ব্যৱহাৰ কৰাটো নিৰাপদ বুলি গণ্য কৰা হয়।

এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, Notun Kisu এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment