ঘৰত দোকান থকা সকল সাৱধান: বাস্তুৰ বিপৰীত হলে আপোনাৰ লোকচান নিশ্চিত

Notun Kisu

opposite of Vastu

প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ উপাৰ্জনৰ বাবে বেলেগ বেলেগ উপায় গ্ৰহণ কৰে। একাংশ লোকে বহুজাতিক কোম্পানীত কাম কৰাৰ বিপৰীতে কিছুমানে দোকানো চলায়। অৱশ্যে ডাঙৰ মল বা বজাৰতহে দোকান খুলিব নালাগে। আজিৰ সময়ত যেতিয়া দোকানৰ ভাড়া খুব বেছি আৰু উপাৰ্জন বহুত কম, তেতিয়া মানুহে অধিক সঞ্চয় কৰাৰ কথা চিন্তা কৰে।

সাধাৰণতে দেখা যায় যে বহু সময়ত মানুহে নিজৰ ঘৰত দোকান এখন নিৰ্মাণ কৰি দিয়ে। এনে পৰিস্থিতিত তেওঁলোকে সুকীয়া ঠাইৰ বাবে ভাড়াও দিব নালাগে। একে সময়তে ইয়াক কিছু পৰিমাণে অধিক সুবিধাজনক বুলিও বিবেচিত হয়। ঘৰতে দোকান বনোৱাত কোনো সমস্যা নাই।

কিন্তু এনে পৰিস্থিতিত বাস্তুৰ কিছুমান নিয়মৰ বিশেষ যত্ন লোৱাটো জৰুৰী। গতিকে, আজি এই লেখাটোত বাস্তু শাস্ত্ৰী ড° আনন্দ ভৰদ্বাজে আপোনাক এনে কিছুমান নিয়মৰ বিষয়ে কৈছে, যিবোৰ আপুনি আপোনাৰ ঘৰত দোকান বনাওঁতে মনত ৰাখিব লাগিব-

দোকানত পূজাৰ স্থান

ঘৰত পূজাৰ ঠাই বনালে নিশ্চয়, কিন্তু দোকানত সুকীয়াকৈ পূজাস্থলীও বনাব লাগিব। আপোনাৰ দোকানৰ পূজাস্থলী উত্তৰ-পূব দিশত হ’ব লাগে, কিন্তু পূজাস্থলী বেছি গধুৰ হ’ব নালাগে। লগতে বহু সময়ত এইটোও দেখা যায় যে ঘৰত দোকান এখন থাকিলে দোকানলৈ অহাৰ ঠিক পিছতেই ঘৰৰ সদস্যসকলে পূজা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। অৱশ্যে এনে কৰা উচিত নহয়। ঘৰৰ ভিতৰত নিৰ্মিত পূজা স্থানতহে ঘৰৰ সদস্যসকলে পূজা কৰিব লাগে।

দোকানৰ সামগ্ৰী

যিহেতু আপুনি ঘৰতে দোকান স্থাপন কৰিছে, গতিকে আপোনাৰ দোকানত যদি কোনো ধৰণৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়, তেন্তে ইয়াৰ প্ৰভাৱ কেৱল আপোনাৰ কাম বা আয়তেই নহয়, আপোনাৰ ঘৰতো পৰে। গতিকে দোকানতো সদায় বাস্তুৰ নিয়মবোৰ মনত ৰাখিব। দোকানৰ সামগ্ৰী দক্ষিণ দিশত ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰক। একে সময়তে দোকানৰ মালিকে দক্ষিণ দিশত বহিব লাগে, কিন্তু তেওঁৰ মুখখন উত্তৰ দিশত হ’ব লাগে।

ভিতৰৰ পৰা দুৱাৰ

যেতিয়াই আপুনি আপোনাৰ ঘৰত দোকান বনাব তেতিয়াই মনত ৰাখিব লাগে যে দোকানৰ যিকোনো দুৱাৰ ভিতৰৰ পৰা অৰ্থাৎ ঘৰৰ লগত সংলগ্ন কৰিব লাগিব। যদি আপুনি এনে নকৰে তেন্তে আপোনাৰ ঘৰৰ চুকটো য’ত আপুনি আপোনাৰ দোকান সাজিছে, সেই চুকটো কাটি পেলোৱা হ’ব। তেনে কৰাটো ভাল বুলি গণ্য কৰা নহয়।

বজাৰ কৰিবলৈ দিশ

আপোনাৰ ঘৰত দোকান বনাওঁতে ইয়াৰ দিশৰ প্ৰতিও বিশেষ যত্ন লোৱা উচিত। যেনে, যদি আপোনাৰ ঘৰটো পূবমুখী হয়, তেন্তে দক্ষিণ-পূব কোণত আপোনাৰ দোকানখন সাজিব লাগে। মন কৰিব যে পূবমুখী ঘৰ এটাত দোকান সাজি থাকোঁতে উত্তৰ-পূবৰ চুকটো খালী কৰি ৰাখক। একেদৰে যদি আপোনাৰ ঘৰটো উত্তৰমুখী হয় তেন্তে আপোনাৰ দোকানখন উত্তৰ-পশ্চিম অৰ্থাৎ বতাহৰ কোণত নিৰ্মাণ কৰিব লাগে। ইয়াতো উত্তৰ-পূব কোণটো খোলা থাকিব লাগে।

একে সময়তে দক্ষিণমুখী ঘৰত দোকানখন দক্ষিণ-পশ্চিম দিশত নিৰ্মাণ কৰিব লাগে। মন কৰিব যে আপোনাৰ ঘৰৰ প্ৰৱেশ পথ দক্ষিণ-পূব দিশৰ পৰা হ’ব লাগে। যদি আপোনাৰ ঘৰটো পশ্চিমমুখী হয় তেন্তে আপোনাৰ দোকানখন দক্ষিণ-পশ্চিম দিশত নিৰ্মাণ কৰিব লাগে। এই দিশৰ ঘৰৰ প্ৰৱেশ দিশ উত্তৰ-পশ্চিম হ’ব লাগে।

ইয়াত দিয়া তথ্য জ্যোতিষৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কেৱল তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে। Notun Kisu-এ এই কথা নিশ্চিত কৰা নাই। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিষয়ৰ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ নিশ্চয় ল’ব লাগে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment