Saraswati Puja in Assam 2024 – Date, Dress Code & Special Things to Do

দৈনন্দিন নতুন কিছু জানিবলৈ Follow

Saraswati Puja in Assam: সৰস্বতী পূজা হৈছে অসমত উদযাপন কৰা এক জনপ্ৰিয় উৎসৱ, লগতে ভাৰতৰ অন্যান্য প্ৰান্তত, যি সৰস্বতী দেৱীৰ প্ৰতি সমৰ্পিত, যাক জ্ঞান, কলা আৰু শিক্ষাৰ দেৱতা হিচাপে সন্মান কৰা হয়। অসমত, সৰস্বতী পূজাক ‘সৰস্বতী পূজো’ বা ‘বসন্ত পঞ্চমী‘ বুলি জনা যায় আৰু ইয়াক শিক্ষাৰ্থী, শিক্ষক আৰু শিল্পীসকলে অতি উৎসাহেৰে পালন কৰে।

উৎসৱটো সাধাৰণতে হিন্দু বৰ্ষপঞ্জী অনুসৰি মাঘ মাহত (জানুৱাৰী-ফেব্ৰুৱাৰী) পৰে, বসন্ত ঋতু আৰম্ভ হোৱাৰ সময়ত। বিশ্বাস কৰা হয় যে আজিৰ দিনটোতে দেৱী সৰস্বতীৰ জন্ম হৈছিল। সৰস্বতী পুজোৱে বহুতো বিদ্যালয় আৰু শিক্ষানুষ্ঠানত আনুষ্ঠানিক শিক্ষাৰ আৰম্ভণি চিহ্নিত কৰে।

অসমত সৰস্বতী পূজা কেনেদৰে উদযাপন কৰা হয়

প্ৰস্তুতি

উৎসৱৰ আগতে, বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয় আৰু সাংস্কৃতিক সংগঠনবোৰে বিস্তৃত প্ৰস্তুতি কৰে। দেৱী সৰস্বতীৰ মূৰ্তি বা ছবিবোৰ ফুল আৰু অলংকাৰেৰে সুন্দৰকৈ সজোৱা হৈছে। পূজা ৰংগোলীফুল আৰু ৰংগোলীৰে সজ্জিত (ৰঙীন পাউডাৰ ব্যৱহাৰ কৰি মজিয়াত তৈয়াৰ কৰা ৰঙীন আৰ্হি)।

Saraswati Puja in Assam

পূজাৰ ৰীতি-নীতি

সৰস্বতী পূজাৰ দিনা, ভক্তসকলে সোনকালে সাৰ পায়, গা ধুয়, আৰু নতুন কাপোৰ পিন্ধে। তাৰ পিছত তেওঁলোকে দেৱী সৰস্বতীক উৎসৰ্গিত পূজা পেণ্ডেল (অস্থায়ী গাঁথনি) বা মন্দিৰদৰ্শন কৰে। বিশেষ পূজা ৰ অনুষ্ঠান সম্পন্ন কৰা হয়, যাৰ ভিতৰত আছে দেৱীক ফুল, ফল, মিঠাই আৰু অন্যান্য সামগ্ৰী আগবঢ়োৱা। শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ কিতাপ, বাদ্যযন্ত্ৰ, আৰু অন্যান্য শৈল্পিক সঁজুলি বোৰ দেৱীৰ দ্বাৰা আশীৰ্বাদ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ আনিছে।

 Girls in Saraswati Puja in Assam

সাংস্কৃতিক কাৰ্যসূচী

সৰস্বতী পূজো কেৱল এক ধৰ্মীয় উৎসৱ নহয়, এক সাংস্কৃতিক উৎসৱও। বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়ত বিভিন্ন সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান আৰু প্ৰতিযোগিতা, যেনে গান, নৃত্য, আবৃত্তি, আৰু কলা প্ৰতিযোগিতা আয়োজন কৰা হয়। শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ প্ৰতিভা প্ৰদৰ্শন কৰে আৰু তেওঁলোকৰ অধ্যয়ন আৰু শৈল্পিক সাধনাত সফলতাৰ বাবে দেৱী সৰস্বতীৰ আশীৰ্বাদ বিচাৰে।

Saraswati Puja in Guwahati Assam

পৰম্পৰাগত ভোজ

পূজাৰ পিছত, ভক্তসকলৰ মাজত ‘প্ৰসাদ’ নামৰ এক পৰম্পৰাগত ভোজ বিতৰণ কৰা হয়। প্ৰসাদত সাধাৰণতে খিচুড়ি (চাউল আৰু মচুৰ দাইলেৰে তৈয়াৰ কৰা ব্যঞ্জন), মিশ্ৰিত পাচলি, মিঠাই আৰু ফল থাকে।

অসমত, বিশেষকৈ শিক্ষাৰ্থী আৰু শৈক্ষিক সম্প্ৰদায়ৰ মাজত সৰস্বতী পূজাৰ যথেষ্ট গুৰুত্ব আছে। এই দিনটোত শিকা আৰু নতুন উদ্যোগ আৰম্ভ কৰাটো শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। উৎসৱটোৱে সমাজত শিক্ষা, জ্ঞান আৰু শৈল্পিক কামৰ গুৰুত্ব বৃদ্ধি কৰে।

Date & Timing of Saraswati Puja in Assam 2024

এইবছৰ ১৩ ফেব্ৰুৱাৰী আৰু মাঘ মাহৰ ২৯ তাৰিখে নিশা ৮:০৫ বজাৰ পৰা মাঘী শুক্লা পঞ্চমী তিথি আৰম্ভ হৈ ১৪ ফেব্ৰুৱাৰী আৰু ১ ফাগুন সন্ধিয়া ৫:৫৬ বজাত শেষ হ’ব।

Date & Tithi of Saraswati Puja in Assam in Last 13 Years

2012January 28, 2012SaturdayPanchami – Shukla Paksha
2013February 15, 2013FridayPanchami – Shukla Paksha
2014February 04, 2014TuesdayPanchami – Shukla Paksha
2015January 24, 2015SaturdayPanchami – Shukla Paksha
2016February 13, 2016SaturdayPanchami – Shukla Paksha
2017February 01, 2017WednesdayPanchami – Shukla Paksha
2018January 22, 2018MondayPanchami – Shukla Paksha
2019February 10, 2019SundayPanchami – Shukla Paksha
2020January 29, 2020WednesdayPanchami – Shukla Paksha
2021February 16, 2021TuesdayPanchami – Shukla Paksha
2022February 16, 2021SaturdayPanchami – Shukla Paksha
2023January 26, 2023ThursdayPanchami – Shukla Paksha
2024February 14WednesdayVasant Panchami

Leave a Comment