বিদ্যা জ্ঞান আৰ প্ৰজ্ঞাৰ দেৱী মা সৰস্বতীৰ বাহন হংস হোৱাৰ কাৰণ কি জানেনে? বহুতেই নাজানে এই গোপন কথা

দৈনন্দিন নতুন কিছু জানিবলৈ Follow

মা সৰস্বতীক জ্ঞান আৰু প্ৰজ্ঞাৰ দেৱী বুলি গণ্য কৰা হয়। ভগৱান শংকৰৰ বাহন যেনেকৈ নন্দি, বিষ্ণুৰ গৰুড়, কাৰ্তিকেয়াৰ ময়ুৰ, মা দুৰ্গাৰ সিংহ আৰু শ্ৰী গণেশৰ বাহন নিগনি, ঠিক তেনেদৰে মা সৰস্বতীৰ বাহন হংস । ইয়াত জানে দেৱী মা সৰস্বতীৰ বাহন কিয় হংস?

এই কথা দেৱীৰ বাৰটা নামত উল্লেখ আছে –

প্ৰথম নাম ভাৰতী আৰু দ্বিতীয় নাম সৰস্বতী। তৃতীয় শৰ্দা দেৱী চতুৰ্থ হন্সৱাহিনী। অৰ্থাৎ মা সৰস্বতীৰ প্ৰথম নাম ভাৰতী, দ্বিতীয় নাম সৰস্বতী, তৃতীয় শৰ্দা আৰু চতুৰ্থ হন্সৱাহিনী। অৰ্থাৎ হংস তেওঁলোকৰ বাহন। স্বাভাৱিকতে মানুহৰ কৌতুহল হয় যে হংস কিয় সৰস্বতীৰ বাহন? প্ৰথমতে বুজিব লাগিব যে ইয়াত বাহনৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে দেৱীয়ে যাৰ ওপৰত বহি যাত্ৰা কৰে। এইটো এটা বাৰ্তা যিটো আমি গ্ৰহণ কৰিব পাৰো আৰু আমাৰ জীৱনটোক উৎকৃষ্টতাৰ দিশে লৈ যাব পাৰো। হাঁহক প্ৰজ্ঞাৰ প্ৰতীক বুলি অভিহিত কৰা হৈছে। সংস্কৃত সাহিত্যত নীৰ-ক্ষীৰ বিবেকৰ কথা উল্লেখ আছে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে দুধ কাঁ দুধ অৰ পানী কা পানী কৰ্না। এই ক্ষমতা হংসত উপস্থিত থাকে –

নীৰক্ষীৰাবিভেকে হঞ্চলস্যাম তৱমেৱ তনুছে চেতহ। – ভামিনীভিলাছ ১/১৩ অৰ্থাৎ হাঁহৰ বুদ্ধিমত্তা ইমানেই আছে যে ই গাখীৰ আৰু পানীৰ মাজত পাৰ্থক্য কৰিব পাৰে।

হংসৰ ৰং বগা। এই ৰং পবিত্ৰতা আৰু শান্তিৰ প্ৰতীক। শিক্ষা লাভৰ বাবে বিশুদ্ধতাৰ প্ৰয়োজন। বিশুদ্ধতাই ভক্তি আৰু একাগ্ৰতা আনে। শিক্ষাৰ ফল হৈছে জ্ঞান। জ্ঞানে আমাক সঠিক আৰু অনুচিত বা বিশুদ্ধ আৰু অশুদ্ধ চিনাক্ত কৰাত সহায় কৰে। ইয়াক বিচক্ষণতা বোলে। মানৱ জীৱনৰ বিকাশৰ বাবে শিক্ষা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, সেয়েহে সনাতন পৰম্পৰাত জীৱনৰ প্ৰথম পৰ্য্যায় হৈছে শিক্ষা আহৰণ, যাক ব্ৰহ্মচাৰ্য আশ্ৰম বুলি কোৱা হয়।

যিজনে পবিত্ৰ আৰু ভক্তিৰে জ্ঞান লাভ কৰে তেওঁ মা সৰস্বতীৰ আশীৰ্বাদ পাব। সৰস্বতী দেৱীক পূজা কৰাৰ ফল আমাৰ বিবেকত প্ৰজ্ঞাৰ ৰূপত প্ৰতিফলিত হয়। আমি যদি আমাৰ জীৱনত হংসৰ এই গুণটো গ্ৰহণ কৰো তেন্তে আমি কেতিয়াও বিফল হ’ব নোৱাৰো। প্ৰকৃত জ্ঞান হ’ল সেইটোৱেই যিয়ে আধ্যাত্মিক শান্তিৰ দিশত লৈ যায়। মা সৰস্বতীৰ বাহন হংসই আমাক এই বাৰ্তা দিয়ে যে আমি জ্ঞান আহৰণৰ বাবে আৰু আমাৰ জীৱন সফল কৰিবলৈ ধৰ্মপৰায়ণ আৰু শ্ৰদ্ধাশীল হ’ব লাগে।

এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, Notun Kisu এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment