৯৯% ই নাজানে এই কথা – শংকৰাচাৰ্য সকল কোন হয়? তেওঁলোকক কেনেকৈ বাচনি কৰা হয়?

Notun Kisu

How are the Shankaracharyas selected

শংকৰাচাৰ্যক হিন্দু ধৰ্মৰ অন্যতম বিশিষ্ট ধৰ্মগুৰু হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ভাৰতত শংকৰাচাৰ্যৰ পদটো আদি শংকৰাচাৰ্যই প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। শংকৰাচাৰ্যৰ পদটো হিন্দু ধৰ্মৰ সৰ্বোচ্চ পদ বুলি গণ্য কৰা হয়। আদি শংকৰাচাৰ্য মহাৰাজে মাত্ৰ ৩২ বছৰ জীয়াই থাকি হিন্দু ধৰ্মৰ পুনৰুজ্জীৱনৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ কাম কৰিছিল। মাত্ৰ ৩২ বছৰ বয়সতে তেওঁ দেশৰ এটা মূৰৰ পৰা আনটো মূৰলৈ যাত্ৰা কৰিছিল।

আদি শংকৰাচাৰ্যই হিন্দু ধৰ্মক পুনৰুজ্জীৱিত কৰাই নহয় চাৰিটা মঠও প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। এই চাৰিটা মঠৰ ভিতৰত উত্তৰে বদ্ৰিকাশ্ৰমৰ জ্যোতিৰ্মাথ, দক্ষিণে শ্ৰীংগেৰী মঠ, পূবে জগন্নাথপুৰীৰ গোবৰ্ধন মঠ আৰু পশ্চিমে দ্বাৰকাৰ শৰ্দা মঠ।

শংকৰাচাৰ্যৰ অৰ্থ কি?

শংকৰাচাৰ্যক সনাতন ধৰ্মৰ অন্যতম বিশিষ্ট ধৰ্মগুৰু হিচাপে গণ্য কৰা হয়। শংকৰাচাৰ্য হ’বলৈ হ’লে এজন ব্যক্তি ব্ৰাহ্মণ হোৱাটোৱেই আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। সন্ন্যাসী হ’বলৈ হ’লে নিজৰ পাৰিবাৰিক জীৱন ত্যাগ কৰিব লাগে। ইয়াৰ বাহিৰেও মুণ্ডন, পিণ্ড দান আৰু ৰুদ্ৰাক্ষ পৰিধান কৰাটো প্ৰয়োজনীয় বুলি বিবেচিত হৈছে। এইটোৱেই যথেষ্ট নহয়, শংকৰাচাৰ্য হ’বলৈ হ’লে দেহ-মন শুদ্ধ হোৱাটো প্ৰয়োজনীয়, চাৰি বেদ আৰু ছয় বেদাংগো জনাটো প্ৰয়োজনীয়।

শংকৰাচাৰ্যক কেনেকৈ বাছনি কৰা হয়?

শংকৰাচাৰ্যক হিন্দু ধৰ্মৰ অন্যতম বিশিষ্ট ধৰ্মগুৰু হিচাপে গণ্য কৰা হয়। সেয়েহে ইয়াক এক দীঘলীয়া আৰু জটিল প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে নিৰ্বাচন কৰা হয়। এই প্ৰক্ৰিয়াত চাৰিটা প্ৰধান মঠৰ মুৰব্বী আচাৰ্য মহামণ্ডলেশ্বৰৰ সন্মতি, বিশিষ্ট সন্তসকলৰ সমাবেশ আৰু কাশী বিদ্বত পৰিষদৰ সন্মতি জড়িত হৈ থাকে। বাছনি প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হয় চাৰিটা মঠৰ মুৰব্বীৰ পৰা। এই মুখীয়ালসকলে এজন প্ৰাৰ্থী নিৰ্বাচন কৰে। যিটো তাৰ পিছত আচাৰ্য মহামণ্ডলেশ্বৰৰ আগত উপস্থাপন কৰা হয়। আচাৰ্য মহামণ্ডলেশ্বৰে প্ৰাৰ্থীৰ জ্ঞান, চৰিত্ৰ আৰু অৰ্হতা পৰীক্ষা কৰে।যদি তেওঁ প্ৰাৰ্থীজনক যোগ্য বুলি বিবেচনা কৰে তেন্তে তেওঁক বিশিষ্ট সন্তসকলৰ সভাৰ সন্মুখত উপস্থাপন কৰে।

ইয়াৰ পিছত বিশিষ্ট সন্তসকলৰ সমাবেশে পৰীক্ষাৰ্থীক পৰীক্ষা দিয়ে। এই পৰীক্ষাত পৰীক্ষাৰ্থীৰ জ্ঞান, দৰ্শন আৰু আধ্যাত্মিকতাৰ পৰীক্ষা কৰা হয়। যদি পৰীক্ষাৰ্থীয়ে পৰীক্ষাত যোগ্যতা অৰ্জন কৰে তেন্তে তেওঁক কাশী বিদ্বত পৰিষদৰ সন্মুখত উপস্থাপন কৰা হয়। কাশী বিশ্বনাথ পৰিষদে প্ৰাৰ্থীৰ যোগ্যতাৰ চূড়ান্ত মূল্যায়ন কৰে। যদি পৰিষদে প্ৰাৰ্থীজনক উপযুক্ত বুলি বিবেচনা কৰে তেন্তে তেওঁক শংকৰাচাৰ্য উপাধি প্ৰদান কৰে।

ভাৰতত কিমান শংকৰাচাৰ্য আছে?

চাৰিটা মঠৰ প্ৰতিটো মঠৰ বাবে এজনকৈ শংকৰাচাৰ্য আছে। ওড়িশাৰ পুৰীত গোবৰ্ধন মঠ, যাৰ শংকৰাচাৰ্য নিচলানন্দ সৰস্বতী। গুজৰাটৰ দ্বাৰকাধামত শৰ্দা মঠ, যাৰ শংকৰাচাৰ্য সদানন্দ সৰস্বতী। উত্তৰাখণ্ডৰ বদ্ৰিকাশ্ৰমৰ জ্যোতিৰ্মাথ, যাৰ শংকৰাচাৰ্য স্বামী অবিমুখেশ্বৰানন্দ। দক্ষিণ ভাৰতৰ ৰামেশ্বৰমত শ্ৰীংগেৰী মঠ, যাৰ শংকৰাচাৰ্য জগন্দগুৰু ভাৰতী তীৰ্থ।

এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, Notun Kisu এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment