শ্ৰীকৃষ্ণৰ মতে মৃত্যুভোজ খোৱা উচিত নে?

দৈনন্দিন নতুন কিছু জানিবলৈ Follow

জন্ম আৰু মৃত্যু এই পৃথিৱীত এনে দুটা সত্য যিবোৰ নিশ্চিত আৰু কোনেও সলনি কৰিব নোৱাৰে। এই সংসাৰত যাৰ জন্ম হয় তাৰ মৃত্যু নিশ্চিত। হিন্দু ধৰ্মত গৰ্ভধাৰণৰ পৰা মৃত্যুলৈকে ১৬টা আচাৰ-ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। এই মূল্যবোধক অনুসৰণ কৰি মানুহৰ জীৱনচক্ৰ অব্যাহত থাকে। এই ১৬ টা ৰীতিৰ ভিতৰত এটা ৰীতি হৈছে শেষ ৰীতি বা মৃত্যু ৰীতি, য’ত পিণ্ডদানৰ পৰা তেৰৱি বা মৃতকৰ তেৰ দিনৰ মৃত্যুভোজৰ দৰে অনুষ্ঠান অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়।

এই সকলোবোৰ ৰীতি-নীতি সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছতহে এজন ব্যক্তিৰ শেষ ৰীতি-নীতি সম্পন্ন কৰা হয়। মৃত্যু ভোজ বা তেৰতম ভোজ সম্পৰ্কে বহু লোকৰ মনত প্ৰায়ে এটা প্ৰশ্ন থাকে, খাব লাগে নে নহয়? এনে পৰিস্থিতিত পণ্ডিত শিৱম পাঠকে মৃত্যুভোজৰ বিষয়ে কি কয় জানো আহক।

মৃত্যু ভোজ বা তেৰ তাৰিখ কি?

মৃত্যুভোজ বা তেৰহাৱী হৈছে মৃতকৰ পৰিয়ালৰ লোকে আয়োজন কৰা এক অনুষ্ঠান। এই দিনটোতে মৃতকৰ পৰিয়ালৰ লোকে তেওঁলোকৰ গোত্ৰ, পৰিয়াল, আত্মীয়-স্বজন, সমাজৰ বাবে ভোজৰ আয়োজন কৰে। এই দিনটোত মৃতকৰ স্মৃতিত তেওঁৰ পছন্দৰ সকলো বস্তু ভোজৰ বাবে সাজু কৰা হয়। খাদ্য প্ৰস্তুত কৰাৰ পিছত সকলোৰে পৰা অলপ অলপ খাদ্য লৈ ডোনা আৰু কলপাতত ৰখা হয় আৰু সেই খাদ্য কোনোৱে মৃতকৰ স্মৃতিত ঘৰৰ দুৱাৰৰ ওচৰত আৰু কোনোৱে ডাঙৰ গছৰ তলত ৰখা হয়।

মৃত্যুভোজ খাব লাগে নে নালাগে?

এই প্ৰশ্নটো বহুতৰে মনলৈ আহে মৃত্যুভোজ খাব লাগে নে নালাগে ? ইয়াৰ ওপৰত মহাভাৰতত এটা ক্ৰম আছে য’ত কোৱা হৈছে যে মৃত্যুভোজ খোৱা মানুহৰ শক্তি আৰু গুণ ধ্বংস হয়। মহাভাৰত যুদ্ধৰ আগতে । ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই সন্ধি বিচাৰি দুৰ্যোধনৰ ওচৰলৈ গৈছিল যদিও দুৰ্যোধনে সেই অনুৰোধ নাকচ কৰিছিল। ভগৱান শ্ৰী কৃষ্ণ তাৰ পৰাই গুচি গ’ল, তাৰ পিছত দুৰ্যোধনে ভোজৰ আয়োজন কৰি প্ৰভু শ্ৰী কৃষ্ণক খাদ্য গ্ৰহণ কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিলে।

এই বিষয়ে শ্ৰীকৃষ্ণই দুৰ্যোধনক কৈছে, ‘সম্প্ৰীতি ভোজ্যনী আপদা ভোজ্যনী ব পুনেহ’, অৰ্থাৎ খাদ্য খোৱা আৰু খোওৱাজনৰ মন সুখী হ’লেহে খাদ্য খাব লাগে। একে সময়তে মৃত্যু ভোজৰ সময়ত মৃতকৰ পৰিয়ালৰ লোক দুখী হৈ পৰে, তেওঁলোকে দুখ মনেৰে ভোজৰ আয়োজন কৰে, আৰু অহা মানুহবোৰো দুখী হৃদয় লৈ আহে, সেয়ে সকলোঁ মানুহে খাদ্যখিনি খোৱা উচিত নহয় বা মৃত্যুৰ ভোজ খোৱা উচিত নহয়।

এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, Notun Kisu এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

1 thought on “শ্ৰীকৃষ্ণৰ মতে মৃত্যুভোজ খোৱা উচিত নে?”

Leave a Comment