অৰুণোদয় আঁচনিৰ বাবে 2024-ত কেনেকৈ আবেদন কৰিব ?

Notun Kisu

Orunodoi Scheme Online Apply 2024

অৰুণোদয় 2.0 (Assam Orunodoi 2.0 Scheme) আঁচনি 2024 অসম চৰকাৰে ৰাজ্যখনৰ দৰিদ্ৰ আৰু মহিলাসকলক লাভাম্বিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। অসম চৰকাৰে কৃষক, মহিলা আৰু শিশুসকলৰ বাবে কেইবাটাও সামাজিক কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰিছে।

অৰুণোদয় 2.0 আঁচনি (Orunodoi 2.0 Scheme) প্ৰৱৰ্তন কৰি, অসম চৰকাৰে আৰ্থসামাজিক সবলীকৰণৰ দিশত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু উচ্চাকাংক্ষী পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে। অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই অৰুণোদয় 2.0 আঁচনি (Orunodoi 2.0 Scheme) প্ৰৱৰ্তন কৰে। অৰুণোদয় 2.0 (Orunodoi 2.0)-ৰ বাবে কেনেদৰে পঞ্জীয়ন কৰিব লাগে আৰু অনলাইন আবেদন কৰিব লাগে জানিবলৈ এই প্ৰবন্ধটো শেষলৈকে পঢ়ক – আবেদন কৰিবলৈ তলত ক্লিক কৰক 👇

‘অৰুণোদয়’ বা অৰুণোদয় আঁচনি অসম চৰকাৰৰ নতুন আঁচনি ২০২০ চনৰ ২ অক্টোবৰৰ পৰা আৰম্ভ কৰা হয়। আঁচনিমূলক সুবিধা ৮৩০/-ৰ পৰা ৫০/- টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। ১০০০/ মহিলা। ২০২০ চনৰ অক্টোবৰৰ পৰা আৰম্ভ কৰি প্ৰতি মাহৰ প্ৰথম দিনটোত এই ধনৰাশি লাভ কৰিব।পৰিয়ালৰ প্ৰাথমিক তত্ত্বাৱধায়ক হোৱা মহিলাসকলক আঁচনিৰ হিতাধিকাৰী হিচাপে ৰখা হয়। ‘অৰুণোদয়’ আঁচনিৰ জৰিয়তে ৫০ লাখ টকাৰ আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰা হ’ব। ৰাজ্যৰ প্ৰায় ১৯.১০ লাখ পৰিয়াললৈ প্ৰত্যক্ষ সুবিধা হস্তান্তৰ (ডিবিটি) আঁচনিৰ জৰিয়তে প্ৰতিমাহে ১০০০ টকা প্ৰদান কৰা হয়। আবেদন কৰিবলৈ তলত ক্লিক কৰক 👇

কোনে পাব এই অৰুণোদয় 2.0 আঁচনি

১) বার্ষিক আয় ২ লাখতকৈ কম হোৱা Ex PRI Member I
২) Orunodoi Asoni ৰ হিতাধিকাৰী হ’বলৈ হ’লে আপুনি আৰু মহিলা হ’ব লাগিব।
৩) গাঁৱে-ভূঞে কুটচা হাউচত বসবাস কৰা পৰিয়াল।
৪) অসম অৰুণোদয় আসোনিৰ বাবে হিতাধিকাৰী বাছনিৰ সময়ত বিধৱা মহিলা, পৃথক মহিলা, শাৰীৰিকভাৱে অক্ষম ব্যক্তি, অবিবাহিত ছোৱালী(৩৫ বছৰতকৈ অধিক বয়স) আদিৰ বাবে অগ্রাধিকাৰ দিয়া হৈছে।
৫) গাঁৱত সর্বাধিক ১৫ বিঘা মাটি থকা পৰিয়ালটোও আঁচনিৰ বাবে যোগ্য।
৬) সৰু চহৰত সৰ্বাধিক ৩ কঠা ভূমি আৰু কামৰূপ মেট্ৰ’ত ১.৫ কঠা মাটি থকাটোও আঁচনিৰ বাবে যোগ্য। – আবেদন কৰিবলৈ তলত ক্লিক কৰক 👇

আবেদন কৰিবলৈ কি কি নথিপত্ৰৰ প্ৰয়োজন ?

১) আধাৰ কাৰ্ড
২) পেন কার্ড
৩) অসমৰ বাসস্থান
৪) বেংক একাউন্ট
৫) বেংকৰ পাছবুক
৬) ২ খন ফটো
৭) মোবাইল নম্বৰ
৮) ৰেচন কার্ড
৯) আয়ৰ প্ৰমাণ পত্র
১০) আত্মঘোষণা প্র-পত্র
১১) পৰিচয় পত্ৰ
১২) ভোটাৰ আইডি কার্ড
১৩) বয়সৰ প্ৰমাণ

আবেদন কৰিবলৈ তলত ক্লিক কৰক 👇👇

Apply Now

Leave a Comment