মহাশিৱৰাত্ৰীৰ পূজা কিয় পালন কৰা হ​য় ? আপুনিও আজি জানি লও আহক

দৈনন্দিন নতুন কিছু জানিবলৈ Follow

মহাশিৱৰাত্ৰি পৰাই সৃষ্টি আৰম্ভ হোৱা বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এই উৎসৱ ফাগুন কৃষ্ণ পক্ষ চতুৰ্দশীত পালন কৰা হয়। মহাশিৱৰাত্ৰি, যাক শিৱৰাত্ৰি বা শিৱৰ মহাৰাতি বুলিও কোৱা হয়।

ভাৰতীয়ৰ এয়া এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎসৱ। মহাশিৱৰাত্ৰি হৈছে ভগৱান শিৱৰ প্ৰতি উৎসৰ্গিত এক হিন্দু উৎসৱ। পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি আজিৰ দিনটোতে ভগৱান শিৱ আৰু দেৱী পাৰ্বতীৰ বিবাহ হয়।

হিন্দু ধৰ্মৰ অন্যতম প্ৰধান দেৱতা ভগৱান শিৱৰ সন্মানত প্ৰতি বছৰে এই উৎসৱ পালন কৰা হয়। যদি আমি এই উৎসৱটো গ্ৰেগৰিয়ান পঞ্জিকা অনুসৰি চাওঁ, তেন্তে ই ফেব্ৰুৱাৰী বা মাৰ্চ মাহৰ লগত মিল খায়।

মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা ভাৰতৰ প্ৰতিটো ঘৰতে ভগৱান শিৱ আৰু তেওঁৰ পত্নী পাৰ্বতীক পূজা কৰা হয়। এই দিনটোত পূজাৰ লগতে ব্ৰত ৰখাৰো বিশ্বাস আছে। এবছৰত মুঠ ১২ শিৱৰাত্ৰি হয় যদিও ১২ শিৱৰাত্ৰীৰ ভিতৰত মহাশিৱৰাত্ৰিক আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়।

কেৱল ভাৰততে নহয় সমগ্ৰ বিশ্বতে এই দিৱস অতি উৎসাহ আৰু উৎসাহেৰে পালন কৰা হয়।

পৌৰাণিক কাহিনী: সমুদ্ৰ মন্থন

মহাশিৱৰাত্ৰিৰ লগত জড়িত এটা জনপ্ৰিয় কাহিনী হ’ল সাগৰৰ মন্থন। হিন্দু পৌৰাণিক কাহিনীৰ গ্ৰন্থ অনুসৰি দেৱতা আৰু অসুৰ উভয়ে অমৃত লাভৰ বাবে সাগৰ মন্থন কৰি আছিল। কিন্তু সাগৰৰ এই মন্থনৰ পৰা ওলোৱা অমৃতৰ সমান্তৰালকৈ সাগৰৰ পৰা হালাহল নামৰ বিষ এটাও ওলাই আহিল।

হালাহাল নামৰ বিষটোৰ ইমান শক্তি আছিল যে ই সমগ্ৰ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডক ধ্বংস কৰিব পাৰিছিল। এই বিষৰ ধ্বংসাত্মক শক্তিৰ ভয়ত দেৱতা আৰু অসুৰে সহায়ৰ বাবে ভগৱান শিৱৰ ওচৰলৈ গৈছিল।

কাৰণ ভগৱান শিৱইহে ইয়াক ধ্বংস কৰিব পাৰিছিল। শিৱই সকলো জীৱৰ প্ৰতি থকা কৰুণাত বিষটো পান কৰিলে। কিন্তু শিৱই গিলিবৰ সলনি ডিঙিত ৰাখিলে। যাৰ বাবেই তেওঁ “নীলকণ্ঠ” নাম পালে।

বিষৰ ধ্বংসাত্মক শক্তিৰ বাবে ভগৱান শিৱই বহুত কষ্ট পাইছিল। ইয়াৰ প্ৰভাৱ লাঘৱ কৰিবলৈ আৰু জগতক ৰক্ষা কৰিবলৈ শিৱই তাণ্ডৱ অৰ্থাৎ মহাজাগতিক নৃত্য প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

শিৱৰ লগতে দেৱতাসকলেও বিভিন্ন নৃত্য পৰিবেশন কৰি সংগীত বজাইছিল। এই অনুষ্ঠানটোক সন্মান জনাই ভগৱান শিৱৰ আশীৰ্বাদ বিচাৰি ভক্তসকলে গোটেই নিশাটো সজাগ হৈ থাকে, প্ৰাৰ্থনা আৰু অনুষ্ঠানত নিয়োজিত হৈ থাকে।

মহাদেৱ আৰু মাতৃ পাৰ্বতীৰ বিবাহ

সমুদ্ৰ মন্থনৰ বাহিৰেও মহাশিৱৰাত্ৰিৰ লগত জড়িত আন এক পৌৰাণিক কাহিনী হৈছে মহাদেৱ আৰু পাৰ্বতীৰ বিবাহ। হিন্দু শাস্ত্ৰ অনুসৰি দেৱী পাৰ্বতীয়ে ভগৱান শিৱৰ প্ৰেম পাবলৈ কঠোৰ তপস্যা কৰিছিল।

দেৱী পাৰ্বতীৰ তীব্ৰ তপস্যা আৰু তেওঁৰ ভক্তিত সন্তুষ্ট হৈ মহাদেৱে মহাশিৱৰাত্ৰিৰ চন্দ্ৰপৃষ্ঠ ৰাতি মা পাৰ্বতীক বিয়া কৰাবলৈ সন্মত হয়। সেইদিনাৰ পৰা শিৱ আৰু পাৰ্বতীৰ ভক্তসকলে এই মিলন শিৱ আৰু শক্তিৰ ঐশ্বৰিক মিলনৰ প্ৰতীক হিচাপে উদযাপন কৰে।

মহাশিৱৰাত্ৰিৰ গুৰুত্ব

হিন্দু ধৰ্মত মহা শিৱৰাত্ৰীৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৎপৰ্য আছে আৰু বিভিন্ন কাৰণত ইয়াক অতি ভক্তিৰে পালন কৰা হয়।

শুদ্ধিকৰণ

মহা শিৱৰাত্ৰিক অন্তৰ্নিহিত চিন্তা, শুদ্ধিকৰণৰ সময় বুলি গণ্য কৰা হয়। মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা ভক্তসকলে সাধাৰণতে আধ্যাত্মিক শক্তি আৰু বৃদ্ধিৰ সন্ধানত মন আৰু শৰীৰ শুদ্ধ কৰিবলৈ উপবাস, ধ্যান আৰু প্ৰাৰ্থনাত লিপ্ত হয়।

পাপৰ পৰা মুক্তি

হিন্দু শাস্ত্ৰ মতে মহাশিৱৰাত্ৰি পালন কৰি ৰীতি-নীতি আৰু প্ৰাৰ্থনাৰে ভক্তসকলক পাপৰ পৰা মুক্ত কৰি আত্মা পবিত্ৰ কৰে। ইয়াক আধ্যাত্মিক মুক্তি আৰু জন্ম-মৃত্যুৰ চক্ৰৰ পৰা মুক্তিৰ সুযোগ হিচাপে দেখা যায়।

সাংস্কৃতিক আৰু সামাজিক তাৎপৰ্য্য

মহাশিৱৰাত্ৰি কেৱল ধৰ্মীয় উৎসৱ নহয় বৰঞ্চ ইয়াৰ সাংস্কৃতিক আৰু সামাজিক তাৎপৰ্য্যও আছে। ই সকলো শ্ৰেণীকে উদযাপনৰ বাবে একত্ৰিত কৰে। ইয়াৰ উপৰিও হিন্দুসকলৰ মাজত ঐক্যবোধ আৰু ভাগ-বতৰা সাংস্কৃতিক পৰিচয়ৰ প্ৰসাৰ ঘটায়।

মহাশিৱৰাত্ৰি হৈছে মানৱ জীৱনত সকলো দিশতে অৰ্থাৎ আধ্যাত্মিক, সাংস্কৃতিক আৰু সামাজিক ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান থকা এক উৎসৱ, যিয়ে ভক্তসকলক আত্মচিন্তা, ভক্তি আৰু ঈশ্বৰৰ সৈতে সংযোগৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে।

এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, Notun Kisu এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment