বৃহস্পতিবাৰৰ ব্ৰত – জীৱন প​ৰিৱ​ৰ্তন ক​ৰিব আপোনাৰ

দৈনন্দিন নতুন কিছু জানিবলৈ Follow

বৃহস্পতি গ্ৰহ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ সকলো গ্ৰহৰ ভিতৰত আটাইতকৈ প্ৰভাৱশালী । বৃহস্পতি গ্ৰহ হালধীয়া ৰঙৰ ।ভগৱান বিষ্ণুক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ বৃহস্পতিবাৰৰ উপবাস কৰা হয়। বৃহস্পতিবাৰৰ উপবাস সাই বাবাক সন্তুষ্ট কৰিবলৈও কৰা হয়। যিসকলে বৃহস্পতিবাৰে ভগৱান বিষ্ণুক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ উপবাস কৰে তেওঁলোকে কেনেদৰে ব্ৰত পালন কৰিব লাগে জানোঁ আহক।

বৃহস্পতিবাৰে উপবাস কৰা আৰু ব্ৰত কথা শুনাটোৱে সকলো আকাংক্ষা পূৰণ কৰে। এই ব্ৰতৰ জৰিয়ত –

  1. ধন-সম্পদ লাভ হয়
  2. সন্তান প্ৰাপ্ত হয়
  3. বিশেষকৈ কুমাৰী ছোৱালীৰ বাবে অতি ফলপ্ৰসূ
  4. বিবাহৰ বাধাবোৰ আঁতৰ হয়

1) এই উপবাসত প্ৰথমে বৃহস্পতিবাৰে ৰাতিপুৱা সোনকালে উঠিব লাগে আৰু গা ধোৱাৰ পিছত হালধীয়া কাপোৰ পিন্ধি ভগৱান বিষ্ণুৰ মূৰ্তি বা ছবিৰ সন্মুখত উপবাস কৰাৰ প্ৰতিজ্ঞা কৰিব লাগে। উপবাসৰ শপত লোৱাৰ পিছত, ঘটিত পানী ভৰাই তাত অলপ হালধি দিয়ক আৰু কল গছৰ গুৰিত পানী ধালক । তাৰ পিছত সেই লোটাত পানী লওঁক আৰু ইয়াত গুড় আৰু বুট যোগ দিয়ক আৰু যেতিয়া আপোনাৰ উপাসনা শেষ হ’ব, এই মিশ্ৰণটো কল গছৰ শিপাত অৰ্পণ কৰি দিয়ক। ভগৱান বিষ্ণুৰ উপাসনাত হালধীয়া ফুল, হালধীয়া ফল আৰু হালধীয়া মিঠাই আগবঢ়োৱা হয় আৰু ভগৱান বিষ্ণুৰ মূল প্ৰিয় হৈছে বুট আৰু গুড়।

2) বৃহস্পতিবাৰে, ভগৱান বিষ্ণুৰ উপবাসত মুখ্যত বুটক ফল হিচাপে লোৱা হয়। উদাহৰণ স্বৰূপে, আপুনি বুট, বেচন চিলা, বেচন পুৰি, বেচন ৰুটি আদি বনাব পাৰে আৰু ইয়াক দৈ বা মিঠা কিবা এটাৰে খাব পাৰে। যিসকলে বৃহস্পতিবাৰে ভগৱান বিষ্ণুক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ উপবাস কৰে তেওঁলোকে সেইদিনা কেৱল সন্ধিয়াহে কিবা খাব পাৰে। অৱশ্যে, আপুনি দিনত চাহ, গাখীৰ, চৰবত আদি খাব পাৰে আৰু আপুনি দিনটোত ফলও খাব পাৰে। বৃহস্পতিবাৰৰ উপবাসৰ সময়ত ব্ৰতীয়ে নিমখ খাব নালাগে।

3) বৃহস্পতিবাৰে ভগৱান বিষ্ণুৰ ওচৰত উপবাস কৰা লোকসকলে সেইদিনা ঘৰত খিচিৰি খাব নালাগে আৰু খিচিৰি বনাব নালাগে। বৃহস্পতিবাৰৰ উপবাসত আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল আপুনি ৰঙা ফল আৰু কলক ফল হিচাপে লোৱা উচিত নহয়। কাৰণ কল হৈছে মুখ্যত বৃহস্পতিৰ স্বৰূপ আৰু এই উপবাসত কলৰ পূজা কৰা হয়। বৃহস্পতিবাৰৰ উপবাস একেৰাহে ৭ বা ১৬ বৃহস্পতিবাৰে পালন কৰিব লাগে আৰু ১৭ বৃহস্পতিবাৰে এই উপবাস আৰু পূজা সূচাৰুৰূপে সম্পন্ন কৰিব লাগে।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। Notun Kisu এ এই তথ্যৰ সত্য সত্যতাৰ দাবী নকৰে। আমাৰ পাঠক সকলৰ মাজৰে বহু সংখ্যকে এই সমূহ বিশ্বাস কৰে আৰু বহু সংখ্যকে অন্ধবিশ্বাস বুলি মানে। গতিকে একাংশ পাঠকৰ ৰুচিৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি লেখাটো আগবঢ়ালো। বিশ্বাস কৰা নকৰাটো সকলোৰে ব্যক্তিগত কথা, ধন্যবাদ।

1 thought on “বৃহস্পতিবাৰৰ ব্ৰত – জীৱন প​ৰিৱ​ৰ্তন ক​ৰিব আপোনাৰ”

Leave a Comment