এইবাৰ মহাদেৱ অসন্তুষ্ট – মহা শিৱৰাত্ৰিত ভূলতো নকৰিব এই কামবোৰ

দৈনন্দিন নতুন কিছু জানিবলৈ Follow

হিন্দু ধৰ্মৰ অন্যতম প্ৰধান উৎসৱ মহাশিৱৰাত্ৰি ভগৱান শিৱৰ প্ৰতি উৎসৰ্গিত। দক্ষিণ ভাৰতৰ পঞ্জিকা অনুসৰি এই উৎসৱ মাঘ মাহত আৰু উত্তৰ ভাৰতীয় পঞ্জিকা অনুসৰি ফাগুন মাহত পালন কৰা হয়।

এইবাৰ ৮ মাৰ্চত এই উৎসৱ পালন কৰা হ’ব। কিংবদন্তি অনুসৰি মহাশিৱৰাত্ৰই ভগৱান শিৱই তাণ্ডৱ নৃত্য প্ৰদৰ্শন কৰা মহাৰাতিক বুজায়। একাংশ লোকৰ মতে এই দিনটোতে মাতৃ পাৰ্বতী আৰু ভগৱান শিৱৰ বিবাহ হৈছিল। সেয়ে প্ৰতি বছৰে মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা শিৱ-গৌৰীক অতি ধুমধামেৰে পূজা কৰা হয়।

এই দিনটোত ভগৱান শিৱৰ ভক্তসকলে পূজা কৰে আৰু লগতে ব্ৰত পালন কৰে। যদিও মহাশিৱৰাত্ৰিৰ ব্ৰত সহজ কিন্তু কিছুমান নিয়ম মানি চলাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। উপবাসৰ সময়ত হোৱা ভুলে ক্ষতি কৰিব পাৰে। গতিকে ব্রতৰ সময়ত কোনবোৰ ভুল পৰিহাৰ কৰিব লাগে আৰু কোনবোৰ নিয়ম মানি চলিব লাগে জানো আহক।

শিৱৰাত্ৰিৰ সময়ত এই ভুলবোৰ নকৰিব

ধৰ্মীয় গ্ৰন্থ অনুসৰি ভগৱান শিৱক পূজা কৰি থাকোঁতে ভুলতেও শিৱলিংগৰ প্ৰদক্ষিণ নকৰিব। সমগ্ৰ পৰিক্ৰমাক শাস্ত্ৰত নিষিদ্ধ বুলি গণ্য কৰা হৈছে।

শিৱৰাত্ৰিৰ দিনা বেলপাত ভগৱান শিৱক অৰ্পণ কৰা হয়, সেয়েহে মনত ৰাখিব যে বেলপাত চিগা বা পুৰণি হ’ব নালাগে। সদায় বেলপাত্ৰ কেৱল ইয়াৰ মসৃণ ফালৰ পৰাহে আগবঢ়াব। এই সময়ত ওম নমহ শিৱয় জপ কৰক।

পূজাৰ সময়ত ভগৱান শিৱক ৰলি, সেন্দুৰ আগ নবঢ়াব। শাস্ত্ৰত ইয়াক নিষিদ্ধ বুলি গণ্য কৰা হৈছে। ভগৱান শিৱৰ ওপৰত চন্দনৰ তিলক লগাব পাৰে। ভুলতেও ভোলেনাথ বা শিৱলিঙৰ মূৰ্তিত তুলসী পাত নিবেদন নকৰিব।

কেৱল ভগৱান শিৱৰ বাবেই নহয় তেওঁৰ পৰিয়ালৰ বাবেও তুলসী আগবঢ়োৱা নিষিদ্ধ। কেতকি আৰু কানেৰ ফুল ভগৱান শম্ভুৰ ওচৰত অৰ্পণ কৰিব নালাগে। এনে কৰিলে আৰাধ্যাৰ খং উঠিব পাৰে।

মহাশিৱৰাত্ৰীৰ ব্ৰতৰ সময়ত এই নিয়মাৱলী মানি চলক

  1. ব্ৰতৰ দিনত ব্ৰহ্মচৰ্য জীৱন বাধ্যতামূলক বুলি ধৰা হয়।
  2. যদি আপোনাৰ শৰীৰত শক্তি আছে তেন্তে আপুনি নিৰ্জলা ব্ৰত ৰাখিব পাৰে।
  3. উপবাসৰ সময়ত সাধাৰণ নিমখৰ পৰিৱৰ্তে শিলৰ নিমখ সেৱন কৰিব পাৰে।
  4. ব্ৰতৰ দিনা দুপৰীয়া শুব নালাগে।
  5. এই দিনটোত ঘৰতে মাছ মাংস ৰান্ধি খোৱাটো নিষিদ্ধ বুলি বিবেচিত হৈছে। সেয়েহে ইয়াৰ পৰা দূৰত্ব বজাই ৰাখক।
  6. ভজন কীৰ্তন মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা ঘৰতে কৰিব লাগে।
  7. মহাদেৱক পূজা কৰি থাকোঁতে এই নিয়মবোৰ মানি চলক।

মহাশিৱৰাত্ৰিৰ শুভ সময় কি?

হিন্দু পঞ্জিকা অনুসৰি ৮ মাৰ্চৰ সন্ধিয়া ৬:২৫ বজাৰ পৰা মহাশিৱৰাত্ৰি সন্ধিয়া ৯:২৮ বজাত শেষ হয়। দ্বিতীয় প্ৰহাৰত পূজাৰ সময় ৯ মাৰ্চৰ নিশা ৯.২৮ বজাৰ পৰা পুৱা ১২.৩১ বজালৈ।

এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, Notun Kisu এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

2 thoughts on “এইবাৰ মহাদেৱ অসন্তুষ্ট – মহা শিৱৰাত্ৰিত ভূলতো নকৰিব এই কামবোৰ”

Leave a Comment