সোমবাৰ আৰু মহাদেৱৰ সম্পৰ্ক কি? জানি লওক সকলো –

দৈনন্দিন নতুন কিছু জানিবলৈ Follow

ভগৱান শিৱক মহাদেৱ বুলি কোৱা হয়, দেৱতাৰ দেৱতা, যিজনক সন্তুষ্ট কৰাটো আটাইতকৈ সহজ। প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে শিৱ শম্ভুৰ আশীৰ্বাদ লাভ কৰিব বিচাৰে। হিন্দু ধৰ্মৰ বিশ্বাস আছে যে ভোলেনাথক পূজা কৰিলে আপোনাৰ ভাগ্যত যি নাই সেয়াও লাভ কৰা হয়।

হিন্দু ধৰ্মত প্ৰতিটো দিন কোনোবা নহয় কোনোবা দেৱতাৰ প্ৰতি উৎসৰ্গা কৰা হয়। একেদৰে সোমবাৰটো ভগৱান ভোলেনাথৰ নামত উচৰ্গা কৰা হয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে সোমবাৰে ব্ৰত পালন আৰু পূজা কৰিলে মহাদেৱ অতি সন্তুষ্ট হয় আৰু ভক্তসকলৰ প্ৰতিটো কামনা পূৰণ কৰে।

কিন্তু ইয়াৰ কাৰণ কি? সোমবাৰৰ ইমান বিশেষ কি যে এই দিনটো শিৱ শম্ভুৰ পূজাৰ বাবে উৎসৰ্গা কৰা হৈছে।

সোমবাৰ অৰ্থাৎ ভোলেনাথৰ দিনটোত এই দিনটোত মহাদেৱক পূজা কৰিলে ভগৱানে অতি সুখী হৈ ভক্তসকলৰ মোনা সুখেৰে ভৰাই দিয়ে। সপ্তাহৰ সাত দিনৰ ভিতৰত সোমবাৰটো কেৱল শিৱৰ পূজাৰ বাবে কিয় উৎসৰ্গা কৰা হয়?

ইয়াৰ আধা ৰহস্য এই দিনটোৰ নামতে লুকাই আছে। সোমবাৰত সোম মানে চন্দ্ৰ যি স্বয়ং ভগৱান শিৱৰ চুলিত থাকে। সোমৰ দ্বিতীয় অৰ্থও কোমল আৰু ভোলেনাথক কোমল প্ৰকৃতিৰ বুলি ধৰা হয়।

সোমবাৰ নামত আন এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ গোপনীয়তা লুকাই আছে। সোমবাৰ উচ্চাৰণ কৰিলে তাত ঔম আহে। সোমবাৰতো ঔম অন্তৰ্ভুক্ত আৰু শিৱ শম্ভু নিজেই ওমকাৰ, গতিকে এই দিনটো আৰু অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰে।

ইয়াৰ আঁৰৰ কিংবদন্তিটো

ইয়াৰ আঁৰত সনাতন ধৰ্মৰ পৌৰাণিক কাহিনীও আছে। কাহিনী অনুসৰি আজিৰ দিনটোতে চন্দ্ৰদেৱে মহাদেৱক পূজা কৰিছিল আৰু মহাদেৱে সন্তুষ্ট হৈ চন্দ্ৰদেৱক যক্ষ্মা ৰোগৰ পৰা মুক্ত কৰিছিল। এই কাৰণে সোমবাৰটো ভোলেনাথক পূজা কৰাৰ বাবে উচৰ্গা কৰা হয়।

আন এটা কাহিনীত কোৱা হৈছে যে মা পাৰ্বতীয়ে ভোলেনাথক পাবলৈ কঠোৰ তপস্যা কৰিছিল আৰু লগতে ১৬ টা সোমবাৰে ব্ৰত পালন কৰিছিল। এই কথাত সন্তুষ্ট হৈ ভগৱান শিৱই মাতৃ পাৰ্বতীক পত্নী হিচাপে গ্ৰহণ কৰিলে। তেতিয়াৰ পৰাই এই দিনটোত ব্ৰত পালনত যথেষ্ট বিশ্বাস আছে।

পূজাৰ পদ্ধতি

ভগৱান শংকৰক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ সোমবাৰে শিৱলিংগক অভিষেক কৰক। ইয়াৰ পিছত চন্দন লগাই বেলপাত, ফুল, ধতুৰা অৰ্পণ কৰি খাদ্য আগবঢ়াওক। ইয়াৰ পিছত ভোলেনাথৰ সন্মুখত এটা দীপ জ্বলাই শিৱ চলিছা আৰু শিৱ স্তুতি আবৃত্তি কৰক। ভগৱান শিৱৰ সৈতে মাতৃ পাৰ্বতীক পূজা কৰি পাৰ্বতী চলিছা পাঠ কৰক। অৱশেষত ভগৱান শিৱৰ আৰতি কৰক।

এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, Notun Kisu এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।