মহাশিৱৰাত্ৰিত শিৱলিংগক কেনেকৈ বেলপাত আগবঢ়াব, ইয়াৰ শুদ্ধ নিয়ম জানি লওক

দৈনন্দিন নতুন কিছু জানিবলৈ Follow

২০২৪ চনৰ ৮ মাৰ্চ শুকুৰবাৰে উদযাপন কৰা হ’ব মহাশিৱৰাত্ৰি উৎসৱ। আজিৰ দিনটোত শিৱৰ পূজা কৰোতে বহু নিয়ম পালন কৰিব লাগে। এই দিনটোত ভোলেনাথক বেলপাত কেনেকৈ আগবঢ়াব পাৰি জানো আহক।

1) বেলপাত ভগৱান শিৱৰ অতি প্ৰিয়। বেলপাতক ত্ৰিত্বৰ শক্তি বুলি কোৱা হয়। গতিকে শিৱলিংগক বেলপাত অৰ্পণ কৰিলে ভগৱান শিৱৰ শান্তি হয়।

2) বেলপাত দিওঁতে মনত ৰাখিব যে বেলপাতত চক্ৰ বা বজ্ৰ থাকিব নালাগে। বহু পাতত চক্ৰৰ চিন থাকে। এনে চিন থকা বেলপাত ভগৱান শিৱক অৰ্পণ কৰিব নালাগে। কোনো ধৰণৰ দাগযুক্ত পাত শিৱলিংগক অৰ্পণ কৰিব নালাগে।

3) অৰ্পণ কৰাৰ আগতে বেলপাত ধুই লওক, তাৰ পিছত আঙঠি আঙুলি, বুঢ়া আঙুলি আৰু মধ্যমা আঙুলিৰে আগবঢ়াওক। মাজৰ পাতখন লৈ মহাদেৱক অৰ্পণ কৰক। ওম নমঃ শিৱ মন্ত্ৰ জপ কৰি থাকোঁতে বেলপাত আগবঢ়াওক।

4) বেলপাতে বিষৰ প্ৰভাৱ কমায় আৰু লগতে ভোলেনাথৰ শৰীৰত উৎপন্ন হোৱা তাপ শীতল কৰে, সেয়েহে শীতলতা প্ৰদানৰ বাবে শিৱক বেলপাত আগবঢ়োৱা হয়।

5) বেলপাত আগবঢ়োৱাৰ সময়ত বিশেষ যত্ন লওক যে বেলপাত ওলোটাকৈ আগবঢ়াব লাগে অৰ্থাৎ মসৃণ ফালটো শিৱলিংগত থাকে।

এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, Notun Kisu এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment